Dom tymczasowy dla chomika: jaki wybrać, kiedy się na to zdecydować?

Remigisz Szulc
04.04.2019

W całej nie brakuje miejsc, które profesjonalnie i z sercem zajmą się domowymi zwierzakami pod nieobecność właścicieli. Nie chodzi tutaj tylko o tzw. hotele dla psów czy kotów, ale także domy tymczasowe dla gryzoni, w tym chomików. Bywają sytuacje, gdy po prostu trzeba powierzyć pupila czyjejś opiece. Jeśli czeka to także Ciebie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak wybrać dom tymczasowy dla chomika.

Czym się kierować?

Tutaj obowiązuje sprawdzona zasada: najlepiej wybrać dom tymczasowy, który polecają Twoi znajomi. Jeśli nie możesz skorzystać z takiego polecenia, po prostu rozejrzyj się po Internecie. Właściciele zwierząt bardzo chętnie dzielą się opiniami na temat domów tymczasowych, z których oferty korzystali. Takie komentarze możesz znaleźć np. pod wizytówkami w usłudze Google Maps (wystarczy wpisać frazę „dom tymczasowy dla chomika” wraz z miastem lub województwem).

Jeśli dany dom tymczasowy ma świetne opinie i czuć, że zostały one wystawione przez prawdziwych właścicieli (nie są elementem marketingu internetowego), śmiało możesz skorzystać z jego oferty. Wcześniej jednak radzimy skontaktować się z właścicielem i wypytać go o kilka szczegółów, m.in.:

  • Jakie ma doświadczenie w opiece nad chomikami;
  • W jakich warunkach będzie mieszkać chomik;
  • Ile osobników znajduje się pod opieką domu w jednym czasie;
  • Czy dom zapewnia własną karmę (jeśli tak, to jaką?) czy może musi ją dostarczyć właściciel;

Profesjonalista nie będzie mieć problemu ze szczegółowym odpowiedzeniem na te pytania. Jeśli cena również Ci odpowiada (średnio opłata za dobę pobytu chomika wynosi około 15-20 złotych), to rezerwuj termin dla swojego pupila.

Kiedy dom tymczasowy jest najlepszą opcją?

Zawsze wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie możesz zająć się chomikiem osobiście i nie masz nikogo znajomego, kto mógłby Cię w tym wyręczyć. Dom tymczasowy na pewno będzie też dobrą alternatywą dla kogoś, kto pomógłby Ci „z łaski”, zaniedbując później chomika pod Twoją nieobecność.

Większość właścicieli korzysta z oferty domów tymczasowych w okresie wakacyjnym. Nie zawsze przecież mamy możliwość zabrania chomika ze sobą, zwłaszcza w daleką podróż, która mogłaby być dla niego zbyt stresująca i męcząca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie