Gdy na świat przychodzą nieplanowane chomiki. Co robić?

Mariusz Siwko
15.05.2017

Zapytasz pewnie – jak to możliwe? Otóż sytuacje, w których właściciel chomika nagle zauważa, że w klatce jest nie jeden, a kilka osobników, nie są wcale takie rzadkie. To najczęściej pokłosie kupna chomika w pseudohodowli lub sklepie zoologicznym. Mogło się po prostu zdarzyć, że przygarnęliśmy pod swój dach ciężarną chomiczkę. Gdy na świat przychodzą jej młode, właścicieli zwykle ogarnia panika. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim nie denerwuj chomiczej mamy

Chomiczka po porodzie jest skrajnie zmęczona i obawia się o bezpieczeństwo swoje i młodych, dlatego absolutnie nie wolno jej teraz przeszkadzać. Trzeba się powstrzymać przed wkładaniem rąk do klatki, a tym bardziej dotykaniem młodych. Jeśli matka wyczuje na nich obcy zapach, może je odrzucić lub nawet zabić.

Ważne!

Wystraszona chomiczka w pierwszej kolejności zadba o swoje bezpieczeństwo i jeśli poczuje się słaba, może zjeść młode!

Pierwszy kontakt z młodymi można nawiązać dopiero w okolicach 14 tygodnia od porodu. Wcześniej jest to zabronione.

Dbaj o dietę chomiczki

Chomicza mama stale karmi i jest bardzo osłabiona, dlatego potrzebuje wyjątkowo wartościowego pokarmu i to w nieograniczonych ilościach. Szczególnie ważne jest dostarczanie jej produktów białkowych – może to być jajko na twardo czy ugotowany kurczak bez przypraw. Oczywiście nie zapominamy o karmie dobrej jakości oraz suszonych owadach dla gryzoni. Chomik musi mieć również stały dostęp do świeżej wody.

Pamiętaj, aby pokarmu było znacznie więcej niż zwykle. Chomiczka zacznie go znosić do gniazda, bo już po kilku dniach od porodu młode mogą podgryzać stały pokarm. Jeśli chomik nie zje wszystkiego, wymieniamy produkty na świeże.

Rozdzielamy chomiki

W okolicach 5 tygodnia życia przychodzi czas na rozdzielenie rodziny. Dorosłe chomiki (granicą dorosłości jest 7 tydzień życia) mogą być wobec siebie agresywne, dlatego lepiej nie ryzykować. Ponadto 5-6 tygodniowe zwierzaki zaczynają być płodne, a przecież nie chcemy doprowadzić do niekontrolowanego rozrodu. Samce umieszczamy osobno, samiczki można zostawić z mamą.

Po 7. tygodniu życia trzeba już rozdzielić wszystkie osobniki, co oczywiście wymaga zakupienia osobnych klatek. Większość właścicieli nie może sobie na to pozwolić, dlatego zawczasu warto zacząć rozglądać się za nowymi domami dla swoich podopiecznych.

Najlepiej rozpuścić wici po Internecie: na forach dla fanów chomików, w mediach społecznościowych, na portalach tematycznych, a w ostateczności na portalach aukcyjnych.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie