Jak często należy sprzątać klatkę chomika? Praktyczne wskazówki

Krzysztof Jagielski
04.07.2022

Chomiki należą do grupy najpopularniejszych zwierząt domowych. Uchodzą za mało kłopotliwe w hodowli, ale to nie oznacza, że mogą być zostawione samopas. Podstawowym obowiązkiem każdego właściciela jest sprzątanie klatki chomika. Jak często należy to robić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Sprzątaj na bieżąco

Doświadczeni hodowcy chomików dobrze wiedzą, że sprzątanie na bieżąco jest najlepszą taktyką, która pozwala ograniczyć częstotliwość przeprowadzania kompleksowych porządków w klatce.

Dobrym zwyczajem jest usuwanie resztek jedzenia oraz odchodów, zwłaszcza jeśli chomik gromadzi je w jednym sektorze klatki. To pozwoli dłużej utrzymać czystość i tym samym oszczędzić sobie uciążliwe sprzątania.

Stosuj dobre podłoże

Dobre podłoże to takie, które skutecznie chłonie mocz chomika oraz neutralizuje zapach uryny – a ten w przypadku chomików jest naprawdę nieprzyjemny. Warto zainwestować w porządne podłoże, które kupisz w każdym sklepie zoologicznym. Siano czy trociny sprawdzają się o wiele gorzej.

Raz w tygodniu to optymalna częstotliwość sprzątania klatki chomika

Jeśli mielibyśmy konkretnie odpowiedzieć na pytanie, jak często należy sprzątać klatkę chomika, to postawilibyśmy właśnie na raz w tygodniu. Dobrym pomysłem będzie zaplanowanie sobie sprzątania na sobotę czy niedzielę, kiedy mamy więcej czasu i możemy się do tego przyłożyć.

Zainwestuj w pojemniki na jedzenie

To resztki gnijącego jedzenia często są głównym problemem w klatce chomika, źródłem nieprzyjemnych zapachów, a także zagrożeniem dla zwierzaka. Jeśli nie chcesz, aby resztki walały się po całej klatce, to warto kupić małe pojemniki i uzupełniać je na bieżąco, nie zostawiając chomikowi zbyt dużej ilości jedzenia.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.