Jak hodować królika w domu? To może Cię zaskoczyć

Mateusz Nowak
19.09.2023

Królik, zwłaszcza miniaturka, to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Marzy o nim niejedno dziecko, a rodzice, jak to rodzice, często ulegają namowom, nie do końca zdając sobie sprawę, na co się decydują. Pokutuje fałszywe przekonanie, że królik jest zupełnie niekłopotliwym zwierzakiem, z czego biorą się później podstawowe błędy w hodowli pupila. Temu najczęściej popełnianemu przyglądamy się w naszym artykule.

Trzymanie królika w klatce – nigdy tak nie rób!

Większość właścicieli królików nie ma pojęcia, że trzymając pupila w klatce wyrządza mu krzywdę. Owszem, królik w klatce zachowuje się spokojnie, natomiast nie oznacza to, że jest szczęśliwy – wprost przeciwnie.

Jeśli chcesz być dobrym właścicielem królika, to w ogóle nie kupuj dla niego klatki, ewentualnie transporter na czas wizyt u weterynarza.

Królika hodujemy jak kota

Choć może się to wydawać dziwne, to faktycznie najlepszą metodą hodowli królika domowego jest traktowanie go tak samo, jak kota. Królik musi mieć zapewnioną swobodę. Szybko nauczy się korzystać z kuwety, świetnie zajmując się sobą i nie wymagając dużo uwagi ze strony właścicieli. Oczywiście trzeba się tutaj liczyć ze zniszczeniami, ale to powinno być już wkalkulowane w ryzyko posiadania królika.

Dodajmy również, że konieczne jest, aby wiosną i latem zabierać królika na świeże powietrze, pozwolić mu poprzebywać w naturalnym środowisku, poskubać trawę i zaspokoić jego potrzebę ruchu.  

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie