Jak pielęgnować świnkę morską? Podstawy

Remigisz Szulc
03.10.2022

Świnka morska to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych. Uchodzi za mało kłopotliwą w codziennej opiece, tanią w utrzymaniu, można dla niej łatwo znaleźć miejsce przed wakacyjnym wyjazdem (np. zostawić u rodziny), a przy tym żyje tylko około 8-9 lat. Nie zapominajmy natomiast, że ten ideał również ma swoje potrzeby, przede wszystkim w zakresie pielęgnacji. W naszym poradniku omawiamy kilka podstawowych zasad, do których trzeba się stosować.

Szczotkowanie

Świnki morskie uwielbiają szczotkowanie, zwłaszcza długowłose. Jest to podstawowa czynność pielęgnacyjna, którą należy przeprowadzać minimum raz w tygodniu. Pamiętajmy, aby używać szczotki z miękkim włosiem i delikatnie przejeżdżać nią po włosach zwierzątka, zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.

Sprzątanie klatki

Klatka świnki morskiej niestety dość szybko się brudzi, co ma związek nie tylko z załatwianiem się, ale też gromadzeniem resztek jedzenia w wyściółce. Jeśli podajemy śwince pożywienie w klatce, zwłaszcza świeże owoce i warzywa, to należy sprzątać „domek” zwierzęcia minimum raz w tygodniu, a latem dwa razy w tygodniu.

Bliskość z człowiekiem

Świnki morskie to bardzo uczuciowe zwierzęta, choć nie zawsze dają to po sobie poznać. Pielęgnacja świnki oznacza również konieczność zapewnienia jej codziennego kontaktu z człowiekiem. Warto wypuszczać zwierzaka z klatki, bawić się z nim i brać na ręce.

Skracanie pazurków

Świnka morska w domowych warunkach nie ma możliwości samodzielnego zdzierania pazurków – zwłaszcza spędzając większość doby w klatce. Dlatego potrzebuje w tym pomocy człowieka. Na pierwsze obcinanie pazurków warto udać się do gabinetu weterynaryjnego – lekarz pokaże, jak to robić poprawnie.

Ważne, aby przycinać pazurki około 3-5 centymetrów nad unerwioną częścią. Jeśli nie masz pewności, czy dobrze wybierasz miejsce cięcia, to dla bezpieczeństwa skracaj tylko same końcówki – nie sprawisz śwince bólu. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.