Jak przedłużyć życie chomikowi? Podstawowe zasady

Aneta Kwapisz
07.08.2018

Nie jest żadną tajemnicą, że chomiki żyją stosunkowo krótko. Znane są przypadki rekordzistów, którym udało się „dociągnąć” do 5 lat, ale takie sytuacje zdarzają się niezmiernie rzadko. Przeciętna długość życia chomika syryjskiego wynosi do 3 lat, chomik Roborowskiego standardowo dożywa do około 2 lat, a chomik dżungarski do 1,5-2 lat. Wielu właścicieli zastanawia się jednak, czy istnieją jakieś sposoby na przedłużenie pupilowi życia. Cudów nie ma, ale do pewnych zasad zdecydowanie warto się stosować.

Podstawa: kup chomika z pewnego źródła

Jedną z najczęstszych przyczyn bardzo wczesnej śmierci chomika jest to, że zwierzę już w momencie zakupu osiągnęło dość zaawansowany wiek. Niestety, osoby bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie są w stanie w 100% określić metryki chomika. Dlatego zawsze najrozsądniej jest nabyć zwierzątko bezpośrednio od hodowcy, który ma dobre opinie.

Zakup chomika w sklepie zoologicznym czy od prywatnego właściciela wiąże się z poważnym ryzykiem trafienia na zwierzę, któremu nie zostało już zbyt wiele życia.

Zapewnij pupilowi sporo ruchu

Wielu właścicieli o tym zapomina lub bagatelizuje fakt, że chomikowi absolutnie nie wystarczy tylko powierzchnia klatki. Zwierzę musi mieć zapewnioną możliwość wybiegania się. W tym celu trzeba regularnie wypuszczać pupila z klatki i pozwolić mu na swobodne przemieszczanie się po pokoju – oczywiście pod nadzorem opiekuna.

Na długość życia chomika ogromny wpływ ma jego kondycja psychiczna. Znacznie szybciej umierają zwierzaki osowiałe, zaniedbane emocjonalnie, które szybko znudziły się swoim właścicielom i miały z nimi kontakt tylko przy okazji podawania jedzenia.

Odpowiednia dieta

Ma niebagatelny wpływ na długość życia chomika. Serwując pupilowi wartościowe produkty, nie tylko zagwarantujesz mu odpowiednią kondycję, ale też odporność na choroby. W diecie chomika nie może zabraknąć przede wszystkim ziaren, których gryzienie pozwala także zwierzakowi oczyszczać zęby (częste źródło chorób).

Ponadto pamiętaj o podstawowych kwestiach. Nie ustawiaj klatki w miejscu, w którym zwierzę byłoby narażone na przeciągi. Nie przesadzaj z częstotliwością kąpieli, regularnie czyść klatkę i wymieniaj wodę. Nie dopuść, aby chomik chował resztki jedzenia, które szybko zaczną gnić i staną się potencjalnie groźne dla zdrowia pupila.

Nawet pomimo stosowania się do tych zaleceń, musisz się liczyć z tym, że Twój chomik nie jest zwierzęciem długowiecznym. To szczególnie ważna informacja dla rodziców, którzy rozważają zakup zwierzątka dla dziecka i nie chcą, aby pociecha zbyt szybko musiała oswoić się z tematem przemijania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.