Jak uchronić dom przed kuną? Wykorzystaj te wskazówki

Mateusz Nowak
27.02.2024

Zagnieżdżenie się kuny na poddaszu to olbrzymi problem, ponieważ pozbycie się tego szkodnika nie będzie wcale takie proste. W innym poradniku na naszym portalu zdradzamy najlepsze sposoby na wypłoszenie kuny, przy czym zaznaczamy, że żaden z nich nie daje 100% pewności. Dlatego dużo rozsądniej jest przewidzieć zagrożenie już na etapie budowy i wykańczania domu. Sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko, że szkodnik uwije sobie gniazdko na Twoim poddaszu.

Papa

O tym, że na poddaszu może się zagnieździć kuna (również w mieście!) warto pomyśleć z dużym wyprzedzeniem. Prawdopodobieństwo wprowadzenia się nieproszonego lokatora znacząco zmniejsza zastosowanie papy do krycia wierzchniego, zamiast standardowej folii wstępnego krycia. Papa utrudni kunie przedostanie się na poddasze od strony dachówki.

Zabezpieczenie wszelkich otworów

Kuna to bardzo sprytne zwierzę, które może wykorzystać nawet niewielką szczelinę, by dostać się do budynku i zamieszkać na ciepłym poddaszu. Wiedząc o tym warto zabezpieczyć wszelkie otwory, w tym wentylacyjne, nadmuch do kominka czy szczeliny wzdłuż kalenicy. Dobrze nadają się do tego stalowe siatki.

Podbitka dachowa

Częstym powodem, dla którego kuna wybiera akurat ten a nie inny dom, jest brak podbitki dachowej. Wielu inwestorów czasowo z niej rezygnuje, chcąc zaoszczędzić pieniądze. Nie jest to jednak dobry pomysł. Podbitka, najlepiej drewniana, stanowi poważną przeszkodę dla kuny, która prawdopodobnie zrezygnuje ze szturmu i weźmie na cel inny dom w okolicy.

Ocieplenie poddasza styropianem zamiast wełną

Kuna kocha wełnę mineralną, natomiast nienawidzi styropianu – zwłaszcza twardego, czyli typu XPS. Jeśli obawiasz się szkodnika, to na etapie ocieplania poddasza pomyśl o zastąpieniu wełny styropianem o podobnych właściwościach termoizolacyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie