Najczęstsze błędy popełniane przez niedoświadczonych właścicieli chomika

Piotr Kowalczyk
31.12.2018

Decydując się na posiadanie zwierzątka domowego bierzemy pełną odpowiedzialność za jego zdrowie i kondycję psychiczną. Sama miłość nie wystarczy do tego, by pupil czuł się w swoim nowym domu dobrze. Mogłoby się wydawać, że opieka nad chomikiem jest banalnie prosta: ot, wystarczy kupić mu klatkę, regularnie ją sprzątać i podawać zwierzakowi odpowiedni pokarm. Okazuje się jednak, że i na tym polu niedoświadczeni właściciele popełniają wiele błędów. Te najczęstsze wymieniamy w naszym poradniku.

Zbyt mała klatka

Popularne klatki sprzedawane w sklepach zoologicznych z reguły okazują się zbyt małe, by zapewnić chomikowi komfortowe warunki. Chomiki to bardzo ruchliwe zwierzęta, które lubią eksplorować swoje otoczenie. Dlatego w miarę możliwości zainwestuj w jak największą klatkę i nie sugeruj się tym, że jedne są określane przez sprzedawców jako „dla chomika”, a inne np. „dla świnki morskiej”. Im większa, tym lepsza!

Niewypuszczanie chomika z klatki

Bardzo częsty błąd, który wynika z troski o pupila. Właściciele nie chcą wypuszczać gryzoni, ponieważ boją się, że maluch zgubi się w pokoju lub coś na niego spadnie. Pamiętaj zatem, aby regularnie urządzać swojemu chomikowi spacery po pokoju, ale zawsze pod Twoją opieką. Bardzo fajnym pomysłem może być także zbudowanie chomikowi małego labiryntu, np. z książek. Będziesz mieć pewność, że zwierzak nic sobie nie zrobi, a jednocześnie zaspokoi swoją potrzebę ruchu.

Brak kontaktu

Z chomikami już tak jest, że często stanowią spełnienie dziecięcej zachcianki, a później idzie w odstawkę. Nie dopuść, aby taki scenariusz miał miejsce w Twoim domu! Chomik potrzebuje stałego kontaktu z właścicielem. Trzeba się z nim bawić, pieścić go, a jeśli szykuje Ci się dłuższy wyjazd, to albo zabierz pupila ze sobą, albo oddaj go pod opiekę zaufanej osobie. Chomik nie może być przez cały czas pozostawiony sam sobie!

Nieodpowiednie zabawki

O ile można jeszcze przeboleć nawyk kupowania chomikom kołowrotków, o tyle kompletnie niezrozumiałe jest to, że część właścicieli funduje swoim gryzoniom np. kule do biegania. To bardzo niebezpieczna zabawka! Nie dość, że chomik może sobie w niej zrobić krzywdę (np. uderzając o jakiś twardy przedmiot), to jeszcze ma mocno ograniczony dopływ świeżego powietrza. Kule do biegania powinny zostać natychmiast wycofane ze sprzedaży. Będzie tak, jeśli właściciele przestaną je kupować.

To oczywiście nie koniec, ponieważ istnieje jeszcze szereg błędów żywieniowych. Przeczytaj nasze pozostałe poradniki i dobrze przygotuj się do roli odpowiedzialnego właściciela chomika!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.