Papuga Cię zdominowała? Sprawdź, jak ją tego oduczyć

Jerzy Biernacki
02.11.2018

Papugi potrafią być bardzo dominujące, ponieważ większość gatunków wyróżnia się mocnymi charakterami. Gdy stworzymy im do tego warunki, bez trudu wejdą właścicielowi na głowę – często dosłownie. Zdarzają się przypadki papug-terrorystów, które swoim zachowaniem zapędzają domowników do kąta i potrafią wymusić każdą zachciankę. Jeśli masz taką dominującą papugę, koniecznie zastosuj się do metod, które pozwolą ją oduczyć nieakceptowanego zachowania.

Sprowadzanie do parteru

Aby oduczyć papugę dominacji, trzeba zacząć od mozolnego treningu, który przywróci właściwą hierarchię w stadzie. Co musisz zrobić? To proste – sprowadzić ptaka do parteru. Oczywiście nie chodzi tutaj o stosowanie przemocy. Znacznie skuteczniejsze będzie uniemożliwianie papudze siadania Ci na ramieniu, a tym bardziej na głowie.

Codziennie, przez kilka tygodni, wymuszaj na papudze uwolnionej z klatki, aby siadała znacznie niżej niż Ty. Jeśli siedzisz na kanapie lub fotelu, pozwól pupilowi przyfrunąć na Twoje kolana, ale nigdy wyżej! Stopniowo ptak zrozumie, że to Ty tutaj rządzisz i będzie zmuszony to zaakceptować.

Zabawa z elementami dominacji

Bawiąc się z papugą koniecznie wyznaczaj jej jasne granice. Nie pozwalaj, aby ptak Cię dziobał czy drapał. Absolutnie nie dopuszczaj do sytuacji, w której papuga wlatuje Ci na głowę i nie chce dać się zrzucić. Jest to typowy objaw dominacji, która na dłuższą metę doprowadzi do konfliktu z papugą.

Podczas zabawy staraj się cały czas kontrolować położenie ptaka. Ręką sugeruj papudze, do jakiej wysokości może się zbliżyć. Jeśli pozwala sobie na zbyt wiele, od razu reaguj – w ostateczności możesz też przerwać zabawę i ignorować nawoływania ptaka.

Najlepiej jest zapobiec dominacji

Papugi to niesamowicie inteligentne i – pisząc kolokwialnie – cwane ptaki. Z łatwością wyczuwają, gdy opiekun jest słaby psychicznie, co natychmiast próbują wykorzystać. Dlatego bardzo ważne jest, aby początku swojego związku z papugą, dawać jej jasne sygnały i wskazywać, kto jest przewodnikiem w tym stadzie.

Nie pozwalaj, aby papuga narzucała własne zasady. Trzymaj się pór karmienia, zabawy, czynności higienicznych. Nie przybiegaj do klatki na każde zawołanie pupila. Uczul również pozostałych domowników, by trzymali się ustalonego regulaminu postępowania z papugą, by ta nie wybrała sobie łatwiejszego „celu”, który spróbuje zdominować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.