Papuga w domu – 6 rzeczy, o których musisz pamiętać

Piotr Kowalczyk
16.05.2016

Papugi są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych, choć wcale nie należą do łatwych w utrzymaniu. Bez wątpienia jednak stanowią fantastyczną ozdobę i mogą być wiernymi przyjaciółmi człowieka. Jeśli zdecydowałeś się na kupno papugi, to wcześniej musisz przygotować swój dom do przyjęcia ptaka. Podpowiadamy, o jakich 6 rzeczach nie możesz zapomnieć.

  1. Gdzie kupić papugę? - najprościej i najszybciej w sklepie zoologicznym, ale znawcy papug tego nie polecają. Dlaczego? Ponieważ ptaki trzymane w sklepach zoologicznych są często chore, zmęczone, a do tego bardzo drogie. Lepiej więc się trochę wysilić i kupić papugę od hodowcy lub kogoś, kto z różnych powodów nie może się dłużej zajmować swoim ptasim przyjacielem.
  2. Klatka – jej rozmiar dobieramy zawsze do rozmiaru ptaka, który ma w niej mieszkać oraz możliwości lokalowych. Oczywiście idealnie będzie, jeśli zainwestujesz w bardzo dużą klatkę – wówczas papuga będzie czuć się w niej swobodnie. Pamiętaj jednak, że taka klatka będzie droga. Przede wszystkim musi być ona natomiast solidna i dobrze wykonana, aby papuga np. się nie skaleczyła o odstający drucik.
  3. Wyposażenie klatki – jako przyszły właściciel papugi musisz zainwestować w kilka drobiazgów. Podstawa to oczywiście poidełko o pojemnik na jedzenie. Nie zapomnij też o zabawkach dla ptaka – jeśli kupujesz nimfę, to postaw na prostą huśtawkę (te papugi uwielbiają takie gadżety).
  4. Odpowiednia karma – kupisz ją w dowolnym sklepie zoologicznym. Najwygodniej jest karmić papugę gotowymi mieszankami ziaren. Jest to pożywienie tanie i bezpieczne dla ptaka. Jeśli masz ochotę i czas możesz także przygotować pokarm we własnym zakresie. Świetne będą świeże warzywa i owoce czy wysuszona jarzębina. Nigdy nie karm natomiast papugi słodyczami.
  5. Umiejscowienie klatki – klatkę najlepiej jest postawić na wysokości 60-80 centymetrów od ziemi. Wówczas łatwo będzie nam pielęgnować papugę i czyścić klatkę. Pamiętaj także, że klatka musi być na noc przykrywana – ciemność będzie dla papugi znakiem, że pora iść spać. Klatkę przykrywamy około 19, a odkrywamy po 7 rano.
  6. Zapewnij papudze możliwość poznania otoczenia – jest to bardzo ważne na etapie oswajania ptaka z nowym domem. Minimum 2-3 razy w tygodniu pozwól papudze swobodnie polatać poza klatką, najlepiej w zamkniętym pokoju. Zawsze bądź wówczas w środku i nawołuj ptaka – w końcu usiądzie Ci na ramieniu lub na dłoni. Będzie to znak, że papuga Cię zaakceptowała i czuje się dobrze w Twoim towarzystwie. Przed wypuszczeniem ptaka z klatki pamiętaj oczywiście o zamknięciu okna.

Po oswojeniu papugi pozostanie Ci już tylko jej pielęgnowanie – regularne odwiedzanie weterynarza, przycinanie pazurów, może także dzioba. Nie jest to na szczęście szczególnie uciążliwe, a wygląd pięknego ptaka wynagradza wszystko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie