Papuga żako – czy na pewno to będzie dobry wybór dla Ciebie?

Jerzy Biernacki
16.03.2018

Żako należy do najpopularniejszych gatunków papug hodowlanych. Nic dziwnego: ptaki te charakteryzują się oryginalnym kolorem upierzenia oraz bardzo przyjaznym usposobieniem. Wielu osobom to wystarczy, aby podjąć decyzję o zakupie. Uwaga jednak! Żako nie jest papugą dla każdego. Zbagatelizowanie jej potrzeb zawsze kończy się dramatem zwierzęcia. Dowiedz się zatem, czy aby na pewno nadajesz się na właściciela papugi żako.

Szybko się nudzisz? Odpuść!

Żako to papugi niesamowicie mocno przywiązujące się do swojego właściciela. Co ważne, są stałe w uczuciach, a to oznacza, że pozostałych domowników czy tym bardziej osoby obce, mogą traktować oschle lub nawet być wobec nich agresywne. Dlatego osoba, która chce kupić papugę żako, musi być bardzo odpowiedzialna. Oddanie ptaka komuś innemu, bo po prostu się znudził, jest aktem – nie bójmy się tego słowa – bestialstwa.

Rada

Żako bardzo źle znosi rozłąkę z właścicielem, dlatego zakup akurat tej papugi powinny bardzo poważnie przemyśleć osoby często wyjeżdżające w delegację czy planujące długie wakacje poza domem.

Dużo pracujesz i mieszkasz sam? Żako nie jest dla Ciebie

Papuga żako fatalnie znosi samotność – oczywiście dotyczy to zdecydowanej większości gatunków tych ptaków, jednak w przypadku żako problem jest znacznie poważniejszy. Papuga pozostawiona sama na wiele godzin może nawet dopuszczać się aktów samookaleczenia i wyskubywania piór.

Dlatego osoby, które mieszkają same, wychodzą z domu rano i wracają wieczorem, nie powinny decydować się na zakup tej papugi. Byłaby to po prostu forma znęcania się nad zwierzęciem.

Często się przeprowadzasz? Żako tego nie lubi!

Papugi żako są bardzo stałe w uczuciach oraz błyskawicznie przywiązują się do swojego miejsca. Co za tym idzie, fatalnie znoszą wszelkie zmiany. Dla niektórych osobników problemem może być już samo przestawienie klatki, nie wspominając o przeprowadzce. Dlatego jeśli planujesz zmianę miejsca zamieszkania lub z uwagi na charakter pracy żyjesz na walizkach, to nie kupuj papugi żako, bo wyrządzisz pupilowi krzywdę.

Szukasz papugi do biura? To nie może być żako!

Ten gatunek papug bardzo źle reaguje na obecność obcych ludzi. Żako nie lubi harmidru, chaosu, ciągłego otwierania i zamykania drzwi. Dlatego absolutnie nie nadaje się, jako ptak ozdobny do biura czy sklepu.

Jak widzisz żako jest dość wymagającym gatunkiem papugi. Po lekturze tego poradnika musisz więc jeszcze raz bardzo dokładnie przemyśleć, czy aby na pewno chcesz kupić takiego ptaka. Wierzymy w Twój rozsądek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.