Patyczak dla dziecka? Sprawdź, dlaczego warto

Andrzej Winnicki
04.12.2023

Patyczaki nie są może super popularnymi zwierzętami domowymi, natomiast często znajdują się w kręgu zainteresowania osób, które szukają jakiegoś niekłopotliwego pupila dla dziecka. Rozważasz zakup patyczaka, ale wciąż się wahasz? Te argumenty mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji.

Wartość edukacyjna

Posiadanie zwierzątka domowego może być nie tylko przyjemnością, ale też wartościową nauką dla dziecka. Obserwowanie patyczaka ma walor edukacyjny, pozwalając dziecku dowiedzieć się czegoś o funkcjonowaniu przyrody z pierwszej ręki. Patrzenie na patyczaka w terrarium/akwarium jest niemal hipnotyzujące.

Jest bardzo łatwy w utrzymaniu

Jeśli priorytetem przy wyborze zwierzątka dla dziecka jest to, aby nie wymagało ono dużej uwagi ze strony domowników oraz nie generowało wysokich kosztów, to patyczak wręcz idealnie wpisuje się w to kryterium.

Jedyne, co trzeba zapewnić patyczakowi, to liście i świeże gałązki, które można pozyskiwać np. z przydomowego ogrodu. Patyczak nie wymaga przy tym bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Nie uczula

Wielu rodziców obawia się, że kupując dziecku jedno z popularnych zwierzątek domowych ściągnie sobie na głowę niemały problem w postaci ujawnienia się alergii u pociechy. Takie ryzyko jest bardzo wysokie w przypadku psa, kota czy świnki morskiej, natomiast nie istnieje w przypadku patyczaka.

Wybierając to zwierzątko nie musisz się martwić, że u dziecka wystąpi reakcja alergiczna, co jest ważnym argumentem w kontekście np. zdiagnozowanej astmy oskrzelowej.

Na koniec dodajmy, że wbrew pozorom patyczaki są całkiem towarzyskie i szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Spokojnie można się z nimi pobawić, pozwolić im chodzić po sobie itd., co dodatkowo zwiększa atrakcyjność zwierzątka w oczach dziecka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie