Pierwsze dni z chomikiem. O jakich zasadach warto pamiętać?

Jerzy Biernacki
04.02.2019

Chomik uchodzi za jedno z najmniej kłopotliwych zwierząt domowych. Dużo w tym racji, choć nie zapominajmy, że cały czas mówimy o żywej istocie, która czuje, analizuje i przede wszystkim jest bardzo podatna na stres. Kluczowe dla zapewnienia chomikowi optymalnych warunków są pierwsze dni po przyniesieniu go do nowego domu. Obowiązuje tutaj kilka bardzo ważnych zasad, o których przeczytasz w naszym poradniku.

Przygotowanie klatki

Bardzo ważne jest to, aby przenieść chomika do klatki z dużą ilością siana. Nie żałujemy go, bo chomik musi mieć warunki do stworzenia sobie bezpiecznego azylu. Gryzonie lubią się zakopywać w sianie, a w pierwszych dniach może się nawet zdarzyć, że chomik w ogóle nie wyjdzie spod miękkiej warstwy – to naturalna reakcja na stres.

Rada

Jeśli klatka jest dwupoziomowa, warto rozłożyć siano na dole i na górze, przy czym na dole powinno go być zdecydowanie więcej.

Dobrym pomysłem może być także dorzucenie odrobiny siana z celulozą, które świetnie nadaje się do budowania chomiczych nor.

Jedzenie

W pierwszych dniach po przyniesieniu chomika do domu nie należy go zmuszać do jedzenia w jednym miejscu. Oczywiście uzupełniamy miseczkę, ale dodatkowo rozrzucamy ziarna po całej klatce, aby ułatwić gryzoniowi znalezienie pokarmu i zredukować jego stres.

Przez pierwszy tydzień absolutnie nie podajemy chomikowi smakołyków i przekąsek, które są dostępne w sklepach zoologicznych. Owszem, gryzonie je uwielbiają, ale najpierw należy zadbać o to, pupil najadał się wartościowym jedzeniem. Ponadto smakołyki obciążają żołądek gryzonia, co nie jest wskazane w tak nerwowym dla niego czasie.

Oczywiście nie poprzestajemy tylko na ziarnach. Warto podsunąć chomikowi drobne kawałki owoców i kilka liści, bo to zbilansuje jego dietę. Pilnujemy jednak, aby zwierzak nie zakopał ich w sianie, bo po kilku dniach rozpoczną się już procesy gnilne.

Wstrzemięźliwość

Najważniejsze w oswajaniu chomika z nowym miejscem jest to, aby się mu przesadnie nie narzucać. Zaleca się nawet, aby przez pierwsze 2-3 dni zostawić gryzonia samego sobie, nie wyjmować go z klatki i nie zachęcać do zabawy. W przypadku niektórych osobników ten czas może być znacznie dłuższy i przekroczyć tydzień.

Na koniec jeszcze jedna, niezwykle istotna zasada. W pierwszych dniach po wprowadzeniu się do nowego domu, chomik musi mieć zapewnioną wysoką temperaturę otoczenia. Dotyczy to zwłaszcza młodych osobników. Idealna temperatura wynosi od 25 do 27 stopni Celsjusza. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.