Przetrzymujesz papugę w ten sposób? Robisz jej krzywdę!

Remigisz Szulc
22.03.2019

Papugi są wyjątkowo wdzięcznymi zwierzętami domowymi. Nawiązują bliską więź z właścicielem, pozostają mu wierne do końca swoich dni, a dodatkowo upiększają dom czy mieszkanie i nie mają jakichś szczególnych wymagań hodowlanych. To może uśpić czujność niedoświadczonego właściciela, czego efektem jest popełnianie karygodnych błędów w sposobie przetrzymywania papugi. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Za mała klatka

O tym błędzie można napisać niejeden poradnik. Faktem jest, że wielu właścicieli nie przykłada wagi do kwestii wielkości klatki. Wybierając ją kierują się wyłącznie warunkami lokalowymi. Nikt nie chce mieć przecież klatki, która zajmie pół pokoju. W takim razie nie należy się decydować na posiadanie papugi. Klatka powinna mieć taką wielkość, aby ptak mógł w niej swobodnie rozprostować skrzydła.

Okrągła klatka zawieszona na środku pokoju

Absolutnie nie wolno zamykać papugi w okrągłej klatce. Dla pierzastego przyjaciela wybieramy wyłącznie klatkę prostokątną. Kolejnym błędem jest zawieszanie klatki na środku pokoju. Właściciel kieruje się względami estetycznymi, tymczasem klatkę należy ustawić w taki sposób, aby za plecami papugi znajdował się ściana – czyli najlepiej w narożniku.

Nieodpowiednie żerdzie

W jednym z naszych poradników wyjaśnialiśmy już, jakie żerdzie są odpowiednie dla papug. Teraz przypomnijmy więc tylko, że nie należy umieszczać w klatce żerdzi wytoczonych przez stolarza, a więc o idealnym kształcie. Zdecydowanie lepsza będzie sukcesywnie wymieniania gałąź.

Klatka z pionowymi prętami

Ten błąd dotyczy właścicieli papug krótkoogonowych, np. amazonek. Takie papugi wymagają klatki z poprzecznymi prętami, aby móc się po nich wspinać. Jeśli ptak nie ma takiej możliwości, szybko zaczyna się nudzić, a to negatywnie odbija się na jego psychice.

Niewypuszczanie papugi z klatki

To już nie jest tylko błąd, ale bardzo poważne zaniedbanie. Jeśli ktokolwiek kupuje papugę z myślą o jej stałym przetrzymywaniu w klatce, to powinien jak najszybciej wycofać się z tego pomysłu. Nie ma tutaj znaczenia, jak obszerną klatkę kupi właściciel i ile umieści w niej zabawek. Papuga przede wszystkim potrzebuje kontaktu z człowiekiem, a w tym celu trzeba ją regularnie wypuszczać z klatki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie