Wybieramy papugę dla dziecka

Maciej Piwowski
12.04.2018

Mamo, tato, kupcie mi jakieś zwierzątko! Większość rodziców kiedyś spotka się z taką prośbą. Jeśli nie widzicie problemu w tym, aby dziecko rzeczywiście miało jakiegoś pupila, to całkiem niezłym pomysłem będzie zakup papugi. Są to zwierzęta niezbyt wymagające, bardzo towarzyskie, dość łatwo dostępne, a do tego potrafią przeżyć wiele lat (nie będzie więc problemu z tłumaczeniem dziecku tajemnicy przemijania). Pytanie brzmi jednak: jaką papugę dla dziecka wybrać? W tym poradniku wymieniamy kilka dobrych propozycji.

Papużka falista

To najbardziej oczywisty wybór. Jeśli pospolitość tych papug nie stanowi dla Was problemu, naprawdę warto wziąć ten gatunek pod uwagę. Papużka falista jest łatwo dostępna w naszym kraju, a do tego niedroga, co z pewnością będzie mieć znaczenie dla wielu rodziców. Z punktu widzenia nawiązywania relacji z dzieckiem jest to także dobry wybór. Papużka falista nie wykazuje ani krzty agresji, jest bardzo towarzyska, nie potrzebuje również bardzo dużej klatki.

Ara

Jeśli budżet nie jest przeszkodą, to zdecydowanie warto wziąć pod uwagę zakup ary. Istnieje wiele odmian tego gatunku. Ary osiągają spore rozmiary, mają imponujące dzioby, przez co wielu rodziców z góry zakłada, że to nie jest dobry wybór dla dziecka. Nic bardziej mylnego.

Ara nie jest agresywna, świetnie dogaduje się z domownikami, oczekuje pieszczot, uwielbia się bawić. Trzeba tylko pamiętać, że tak duża papuga wymaga odpowiedniej ilości miejsca, a ponadto pod żadnym pozorem nie może być na długo zostawiana sama. Jeśli istnieje ryzyko,  że dziecko szybko się znudzi swoim pupilem, nie kupujcie ary.

Amazonka

Przepiękny gatunek papug, nieco trudniej dostępny w naszym kraju, ale także stanowiący znakomity wybór dla dziecka. Amazonki przede wszystkim są bardzo towarzyskie i ciekawskie, dlatego mogą być fajnymi towarzyszami dziecięcych zabaw. Warto natomiast pamiętać, że amazonki miewają tendencję do dominacji. Wymagają więc konsekwencji w wychowaniu.

Kakadu to zły pomysł

W ostatnich latach obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania kakadu. Trudno się temu dziwić: jest to piękny gatunek papugi, bardzo wyróżniający się na tle swoich ptasich kuzynów. Nie jest to jednak dobry wybór dla dziecka. Z prostego powodu: kakadu lubią dominować.

Wymuszają, nie poddają się łatwo wychowaniu, bez problemu wyczuwają, że mają do czynienia ze słabszym osobnikiem – a za takiego może uchodzić mały człowiek. Kakadu wymaga, pisząc kolokwialnie, silnej ręki i jest papugą przeznaczoną raczej dla doświadczonych hodowców.

Bez względu na to, jaki gatunek papugi ostatecznie wybierzecie dla dziecka, pamiętajcie o żelaznej zasadzie: ptak musi pochodzić z profesjonalnej hodowli, a nie ze sklepu zoologicznego. Tylko to gwarantuje, że pod Wasz dach trafi papuga o konkretnych cechach charakteru i wyglądu, a także o przewidywalnym usposobieniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.