Koszty ogrzewania stanowią największy wydatek związany z eksploatacją domu. Dlatego optymalny wybór systemu grzewczego spędza sen z powiek każdej rodzinie. W Internecie jest mnóstwo porad na ten temat, ale rzadko uwzględniają one ważną kwestię: relację ceny paliwa do wygody obsługi. Gdyby nie miało to znaczenia, każdy wybierałby kocioł węglowy, bo jego użytkowanie jest po prostu najtańsze. Jeśli stoisz przed tym poważnym dylematem, odpowiedz sobie na tych 5 pytań. Pomoże Ci to w podjęciu najlepszej decyzji o wyborze konkretnego systemu ogrzewania domu.
- Czy możesz zainwestować w jeszcze lepszą izolację? - jeśli tak, to naprawdę warto to zrobić! Im lepsza izolacja budynku, tym niższe koszty jego eksploatacji. Wydając nieco więcej na ocieplenie ścian, podłóg i dachu, możesz mieć pewność, że bez względu na wybór rodzaju ogrzewania, rachunki Cię nie zrujnują. Jednocześnie otworzy to przed Tobą możliwość wyboru droższego w użytkowaniu, ale znacznie wygodniejszego systemu grzewczego (np. ogrzewania prądem).
- Czy ktoś przez cały czas będzie przebywać w domu? - to mało prawdopodobne, ponieważ odeszliśmy od modelu domów wielopokoleniowych. Jeśli jednak np. pracujesz w domu, to możesz sobie pozwolić na posiadanie systemu grzewczego, który wymaga częstego uzupełniania paliwa, np. kominka z płaszczem wodnym. Pomyśl natomiast o sytuacjach awaryjnych, jak wyjazd na ferie. Czy wtedy znajdzie się ktoś, kto obsłuży ogrzewanie Twojego domu?
- Czy masz dostęp do przyłącza gazowego? - gaz ziemny to wciąż bardzo atrakcyjne paliwo grzewcze. Cena jest akceptowalna, a komfort bezdyskusyjny. Pamiętaj jednak, że faktura za gaz obejmuje wiele innych opłat, które ponosisz bez względu na to, czy zużywasz paliwo czy nie. To nieco frustrujące. Samo podłączenie domu do przyłącza gazowego także jest kosztowne. Trudno też przewidzieć, jak będą się kształtowały ceny gazu w przyszłości. Może jednak lepiej uniezależnić się od kaprysów rosyjskich polityków?
- Czy masz dużo wolnego czasu? - czas to kluczowe pojęcie w kontekście wyboru systemu ogrzewania. Osoby zapracowane, wracające do domu wieczorem, zdecydowanie powinny celować w ogrzewanie automatyczne, które wymaga tylko włączenia. Z kolei ludzie mający wolne popołudnia i weekendy, lubiący pracę fizyczną, będą zadowoleni z ogrzewania węglowego czy kominka. W zamian za własny wysiłek uzyskają konkretne oszczędności. Tutaj jednak warto uwzględnić jedną rzecz: obsługowy system ogrzewania nie stanie się nagle bezobsługowy z powodu np. choroby właściciela. Co wtedy?
- Czy ważniejsze są dla Ciebie niskie koszty, czy wygoda i bezpieczeństwo? - temu pytaniu poświęć najwięcej uwagi. W przypadku ogrzewania sprawdza się prosta zasada: Ma być tanio? Będzie uciążliwie. Systemy niewymagające żadnej obsługi korzystają z droższych paliw (w porównaniu do węgla czy drewna), ale dają komfort. Z kolei ogrzewanie na prąd (w tym bardzo tania w eksploatacji pompa ciepła) oferują coś jeszcze: bezpieczeństwo, którego nie zapewni chociażby gaz.
Zachęcamy, abyś rzetelnie odpowiedział sobie na te pytania i nie naginał faktów. Obecnie są możliwości wybrania takiego systemu grzewczego, który będzie z jednej strony niedrogi w eksploatacji, a z drugiej mało uciążliwy dla domowników. Weź pod uwagę wszystkie argumenty, nie tylko finansowe.