5 typowych awarii laptopów

Mateusz Nowak
04.04.2017

Laptop to bardzo wygodne urządzenie, które – nie da się ukryć – zrewolucjonizowało charakter naszej pracy, a nawet życia. Przenośny komputer można zabrać dosłownie wszędzie, a do tego współczesne laptopy z wyższej półki spokojnie dorównują wydajnością przeciętnym pecetom. Niestety, także ten sprzęt prędzej czy później ulegnie jakiejś awarii. Wiele usterek w komputerach przenośnych ma związek z ich mobilnością. Stworzyliśmy ranking takich 5 typowych awarii laptopów.

  1. Laptop się nie uruchamia – powodów tej usterki może być wiele, najczęściej wina leży po stronie uszkodzonego zasilacza, który nie ładuje baterii. Często problem jest w przycisku do uruchamiania komputera – mógł zostać uszkodzony np. w wyniku zalania klawiatury. Znacznie rzadziej przyczyną awarii, szczególnie w stosunkowo nowych laptopach, są podzespoły. W takiej sytuacji trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy zasilacz pracuje prawidłowo. Jeśli tak i użytkownik wykluczył wszelkie inne banalne problemy (np. brak prądu), to komputer powinien trafić do serwisu.
  2. Niedziałający ekran – jeśli po uruchomieniu laptopa słychać pracę dysku talerzowego, zapalają się poszczególne diody, ale ekran pozostaje czarny, to nie trzeba od razu zakładać uszkodzenia matrycy. W takiej sytuacji najlepiej będzie podłączyć laptop do zewnętrznego monitora przez złącze HDMI. Wówczas zyskamy dostęp do systemu operacyjnego. Mogło się zdarzyć, że użytkownik przez przypadek wyłączył ekran w panelu sterowania. Jeśli natomiast monitor zewnętrzny także pozostaje czarny, lepiej oddać komputer do serwisu – szczególnie dotyczy to urządzeń na gwarancji.
  3. Laptop sam się wyłącza – w ogromnej większości przypadków jest to spowodowane jego przegrzaniem, a konkretnie zbyt wysoką temperaturą procesora. Trzeba pamiętać, że mobilność laptopa jest okupiona „ściśnięciem” podzespołów w bardzo małej obudowie, która ma ograniczone możliwości wymiany powietrza. Jeśli użytkownik długo pracuje z laptopem na kolanach i tym samym zasłania otwory wentylacyjne, przegrzanie jest niemal pewne. Dobrym pomysłem będzie więc zakup podkładki chłodzącej lub praca wyłącznie w taki sposób, aby nie dochodziło do zasłaniania kratek wentylacyjnych w obudowie.
  4. Notoryczne zawieszanie się laptopa – jeśli mamy do czynienia z wiekowym komputerem, to można podejrzewać, że jego podzespoły nie dają już sobie rady z zainstalowanym oprogramowaniem i nie są w stanie sprostać oczekiwaniom użytkownika. Taka niestety uroda laptopów – stawiają spore ograniczenia w zakresie ewentualnej rozbudowy i z reguły się tego nie robi. Jeśli jednak komputer jest względnie nowy i ma dobre podzespoły, to przyczyną notorycznego zawieszania może być... brud. Wielu użytkowników w ogóle o tym nie myśli, tymczasem wnętrze laptopa już po kilku miesiącach intensywnego użytkowania może być kłębowiskiem kurzu. Zanieczyszczenia osiadają na delikatnych podzespołach i zaburzają ich pracę, a dodatkowo utrudniają przepływ powietrza, co prowadzi do przegrzewania się komputera. Dlatego wnętrze laptopa powinno być regularnie czyszczone z kurzu – warto zlecić to profesjonalnemu serwisowi.
  5. Uszkodzona matryca – mobilność laptopów niesie ze sobą podwyższone ryzyko uszkodzenia komputera podczas jego przenoszenia. Normą są upadki, siadanie na komputer zostawiony na kanapie itp. W efekcie do serwisów komputerowych regularnie trafiają laptopy z uszkodzonymi ekranami. W większości przypadków kończy się to wymianą całej matrycy – na szczęście nie jest to wcale takie drogie i jeśli komputer ma porządne podzespoły i dobrze służy właścicielowi, warto się na to zdecydować.

Czy laptopy są bardziej awaryjne niż komputery stacjonarne? Trudno to jednoznacznie ocenić. Na pewno są bardziej narażone na skutki nieprawidłowego użytkowania. Dlatego pamiętaj – o laptopa trzeba dbać, przynajmniej w podstawowym zakresie. Wówczas masz szanse uniknięcia opisanych awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie