Artroskopia i ortopedia u zwierząt - co radzi weterynarz?

Marek Szydełko
07.01.2022

Zauważamy czasem problemy z poruszaniem się u swoich zwierząt i zastanawiamy się co zrobić. Czy jeszcze poczekać i zobaczyć jak sytuacja się rozwinie czy już iść kontrolnie do lekarza weterynarii? Problemy z chodzeniem u zwierząt mogą mieć wiele różnych przyczyn. Istotna jest wtedy konsultacja ze specjalistą. Na samym początku dobrze jest wiedzieć na czym opiera się artroskopia i ortopedia, by wiedzieć do kogo udać się po pierwszej, ogólnej diagnozie jaką zrobi weterynarz. Na jakie objawy powinniśmy zwrócić uwagę u swojego zwierzaka? Czym zajmuje się artroskopia i ortopedia?

Czym jest artroskopia i ortopedia psów?

Ortopedia jest dziedziną medycyny weterynaryjnej, która zajmuje się schorzeniami układu ruchu. Ortopedia konfrontuje się przede wszystkim na diagnozowaniu oraz leczeniu różnych nieprawidłowości jakie wiążą się ze stawami oraz nogami psów. Ortopedia weterynaryjna jest dziedziną, która jest mocno powiązana z radiologią, która pozwala na przeprowadzenie bardzo precyzyjnej diagnostyki uszkodzeń stawów, kości, kręgosłupa itp. Od ortopedii nieodłączna jest także chirurgia, wynika to z tego, że duża część schorzeń związanych z chodzeniem, wymaga interwencji operacyjnej.

Ważna jest konsultacja ze specjalistą, jakim jest lekarz ortopeda, który przeprowadzi serię badań, jakie wykona przychodnia weterynaryjna.

Kiedy dochodzi do poważnych problemów z aparatem ruchu u psów i konieczna jest operacja, polecana jest artroskopia. Artroskopia jest metodą leczenia, którą stosuje się przy diagnostyce oraz leczeniu problemów związanych ze stawami u zwierząt. Ta metoda polega na wprowadzeniu do przestrzeni stawowej małego urządzenia, które jest zwane artroskopem. Jest on wyposażony w układ optyczny oraz w światłowód. Obraz jaki daje artroskopia jest wyświetlany na monitorze, dzięki czemu weterynarz ortopeda może ocenić zmiany jakie zachodzą w strukturze stawu oraz pozwala na podjęcie koniecznych na dany moment działań w kierunku leczenia poprzez użycie specjalistycznych narzędzi. Zabieg ten jest znacznie lepszy, niż wybór klasycznej operacji stawów. Artroskopia jest zdecydowanie mniej inwazyjna, ponieważ wykonuje się jedynie dwa małe nacięcia, które bardzo szybko się goją. Zwierzę nie odczuwa większego dyskomfortu po operacji, nie powoduje unieruchomienia i pies zdecydowanie szybciej wraca do pełnej sprawności fizycznej.

Jakie objawy sugerują, że naszego psa powinien zobaczyć weterynarz ortopeda?

Zdrowe stawy są podstawą w prawidłowym funkcjonowaniu układu ruchu u psa. Nasze pupile są narażone na wiele różnych schorzeń układu ruchu u psów. Tego typu dolegliwości mogą występować u psów w różnym wieku. Niektóre z tych chorób mogą być uwarunkowane genetycznie, inne pojawiają się zazwyczaj u psów w starszym wieku. Spora część psów dużych ras jest zdecydowanie bardziej narażona na choroby stawów. U małych psów te schorzenia pojawiają się dopiero na starość.

By zareagować odpowiednio wcześnie musimy obserwować swojego psa. Istnieje kilka typowych, niepokojących objawów na które powinniśmy zwrócić uwagę. Centrum weterynaryjne podaje, że takie objawy, to:

  • sztywność w stawie;
  • odciążanie jednej kończyny podczas chodzenia;
  • opuchlizna;
  • opór przy wchodzeniu po schodach lub na kanapę/fotel;
  • problemy ze wstawaniem.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek z tych objawów, powinniśmy udać się jak najszybciej do weterynarza. Najlepiej by było gdyby naszego psa obejrzał weterynarz ortopeda. Każda dobra przychodnia weterynaryjna posiada takiego specjalistę. Te objawy, jak podaje gabinet weterynaryjny, mogą świadczyć o ciężkich chorobach stawów. Do takich chorób należy między innymi dysplazja stawów biodrowych, choroba zwyrodnieniowa stawów, zapalenie stawów i wiele innych.

Jeśli Twojemu psu jest potrzebny weterynarz w Warszawie i dobry gabinet weterynaryjny, który posiada wykwalifikowany personel i sprzęt najwyższej jakości, odwiedź tę stronę internetową i poznaj centrum weterynaryjne warte uwagi: https://www.wetmarysin.pl/uslugi

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie