Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w firmie - o czym musimy pamiętać?

Piotr Kowalczyk
11.02.2020

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to absolutna konieczność zarówno w domu, jak i w naszym miejscu pracy. To od wdrażania i przestrzegania przepisów zależy, czy będzie ono przyjazne dla pracownika, a w razie wypadku - czy będzie miał on możliwość uciec przed zagrożeniem. O czym zatem należy pamiętać, gdy wdrażamy działania mające na celu chronić nas i nasze mienie przed pożarem? Do jakich przepisów powinniśmy się odwoływać? Jak często mamy obowiązek się szkolić?

  • 1. Na czym polega ochrona ppoż. w firmie
  • 2. Jakie przepisy nas obowiązują
  • 3. Kiedy szkolić pracowników

Na czym polega ochrona ppoż. w firmie

Ochrona przeciwpożarowa to ważna sprawa dla każdego przedsiębiorstwa, niezależnie od jego wielkości. W jej ramach ochraniamy zarówno budynki, jak i ich wyposażenie oraz naszych pracowników, stosując w tym celu szereg zróżnicowanych działań. Na etapie budowy siedziby firmy będą to odpowiednie ściany samonośne, zapobiegające przenoszeniu się pożaru wewnątrz, ognioodporna wentylacja czy specjalne impregnowanie tkanin. Kolejnymi czynnościami, jakie musimy podjąć, są wyposażenie miejsca pracy w odpowiednie gaśnice i inne elementy ochrony przeciwpożarowej oraz odpowiednie przeszkolenie pracowników pod kątem ich używania.

Jakie przepisy nas obowiązują

O dostosowaniu miejsca pracy do systemu bezpieczeństwa ppoż. względem osób zatrudnionych mówi przede wszystkim Kodeks Pracy, a dokładniej rozdział o bezpieczeństwie i higienie pracy. W jego ramach dowiemy się, gdzie i jak powinny być rozmieszczone środki ochrony przed ogniem, a także z jaką częstotliwością powinniśmy szkolić i odświeżać wiedzę zarówno swoją, jak i naszych pracowników. Ponadto na etapie budowy siedziby firmy musimy również spełnić szereg innych warunków, zgodnych z prawem budowlanym i pokrewnymi jego dziedzinami.

Kiedy szkolić pracowników

Każda osoba, którą zatrudnimy na umowę o pracę, musi od razu przejść szkolenie z bezpieczeństwa i higieny pracy, które powinno trwać cały dzień roboczy i obejmować również zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową. W skład takiego szkolenia wchodzi nabycie umiejętności czytania wskazówek i etykiet na sprzęcie do ochrony, jak na przykład instrukcja bezpieczeństwa pożarowego Warszawa czy instrukcja użytkowania gaśnicy. Ponadto pracownik powinien być pouczony o wszelkich dodatkowych elementach ochrony ppoż., jeżeli takie występują na terenie zakładu pracy - przykładowo, kucharz musi wiedzieć, gdzie znajduje się gaśnica do opanowywania płonącego oleju oraz jak ją rozpoznać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie