Brama wjazdowa pełni bardzo ważną funkcję w domu jednorodzinnym. Wraz z resztą ogrodzenia chroni teren przed intruzami, stanowi element dekoracyjny, ale przede wszystkim – po wyposażeniu jej w automat – zapewnia wysoki komfort domownikom, którzy mogą wjechać na teren posesji bez wysiadania z samochodu. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce jest brama przesuwna, choć wielu zwolenników ma także dwuskrzydłowa. Która jest lepsza? Wymieniamy ich najważniejsze plusy i minusy.
Planując montaż przesuwnej bramy wjazdowej trzeba zdać sobie sprawę, że takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Wszystko zależy od szerokości działki i miejsca, jakie mamy do dyspozycji. Brama ma swoją przeciwwagę, tzw. ogon, który musi się zmieścić przy ogrodzeniu. Dlatego jeśli właściciel chce mieć bramę o długości 5 metrów, to w praktyce potrzebne jest blisko 10 metrów wolnej przestrzeni, aby brama mogła się swobodnie przesuwać.
Właśnie z tego powodu bramy przesuwne są rzadko spotykane na niewielkich działkach o szerokości mniejszej niż 15 metrów. W takiej sytuacji właściciele z reguły decydują się na bramę dwuskrzydłową.
Zalety bramy przesuwnej:
Wady bramy przesuwnej:
Brama dwuskrzydłowa to dobra alternatywa dla przesuwnej w przypadku posiadania zbyt wąskiej działki. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z istotnych wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim brama dwuskrzydłowa znacznie ogranicza funkcjonalność podjazdu – nie można np. zaparkować samochodu tuż przy krawędzi wjazdu, ponieważ brama nie będzie mogła się zamknąć.
Zalety bramy dwuskrzydłowej:
Wady bramy dwuskrzydłowej:
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty znacznie lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem jest brama przesuwna – o ile oczywiście pozwala na to miejsce.