Co można zrobić ze starymi monetami? Sprawdź!

Remigisz Szulc
26.07.2022

Przeszukując piwnicę, strych czy babciną szafę, nierzadko można trafić na stare monety, które z pozoru nie przedstawiają większej wartości. Niektórzy zachowują je jako sentymentalną pamiątkę, inni próbują spieniężyć na rynku wtórnym. Co właściwie można zrobić ze starymi monetami i czy można na nich zarobić?

Oddanie kosztowności do skupu

Kolekcjonerzy starych monet z pewnością umieszczą nowe znaleziska w swoich zbiorach, jednak osoby, które nie mają wiele wspólnego z numizmatyką, będą zainteresowane przede wszystkim spieniężeniem ich. Najprostszym, ale i najlepszym rozwiązaniem jest skup monet, gdzie wartości pieniężne najpierw podlegają wycenie, a następnie można odsprzedać je za zaproponowaną kwotę. Są również specjalne miejsca, gdzie odbywają się aukcje monet - Dom Aukcyjny Numimarket jest jednym z nich. Wyceny dokonuje specjalista z zakresu numizmatyki, dlatego możemy być pewni, że będzie ona przeprowadzona rzetelnie i fachowo. Niemniej jednak należy wiedzieć, że na cenę poszczególnych monet wpływ ma co najmniej kilka czynników, a najważniejsze z nich to:

  • rodzaj kruszcu, z jakiego wykonana jest moneta,
  • stan techniczny,
  • ilość podobnych monet, znajdujących się w obiegu.

Dlatego też zaproponowane ceny mogą znacząco odbiegać od naszych oczekiwań - nawet, jeśli moneta prezentuje się okazale, to jeszcze nie znaczy, że będziemy na niej w stanie wiele zarobić. Z drugiej strony, oddanie monet do skupu pozwala w krótkim czasie spieniężyć kosztowności, których nie chcemy dłużej przechowywać w domu. 

Transakcje prywatne - jak je przeprowadzać?

Oddanie starych monet do skupu to tylko jedna z propozycji. Posiadacze kosztowności mogą także spróbować sprzedać je, zawierając transakcję prywatną, na przykład z kolekcjonerem czy z inwestorem. Tutaj jednak napotyka się wiele przeszkód, a pierwszą z nich jest ryzyko dokonania nieprawidłowej wyceny monet. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż osobom, które nie mają dużej wiedzy z zakresu numizmatyki, trudno będzie przeprowadzić wycenę we własnym zakresie. W takim przypadku mówimy raczej o szacowaniu wartości za pomocą dostępnych źródeł, a nie wycenianiu wartości. Posiadacze starych monet najczęściej posiłkują się informacjami znalezionymi w internecie, jednak te wcale nie muszą być prawdziwe bądź mogą dotyczyć podobnych, lecz nie takich samych monet. Zawierając transakcję prywatną, istnieje duże ryzyko trafienia na osobę, która zapłaci mniej za monetę, niż jest ona rzeczywiście warta. Dlatego też, chcąc znaleźć nabywcę we własnym zakresie, należy przede wszystkim udać się do specjalisty, który przeprowadzi fachową wycenę monety. Dzięki temu będziemy mieć pewność co do jej wartości i nie przeprowadzimy niekorzystnej dla nas transakcji. 

Gdzie jeszcze można oddać stare monety?

Stare monety czasami przyjmowane są także w lombardach bądź w skupach antyków, choć nie jest to regułą. Każdy tego typu punkt jasno określa, jakie przedmioty można w nim spieniężyć, a jakich nie przyjmuje. Dlatego też w niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem okazuje się dedykowany skup monet - jeśli w naszym mieście nie ma takowego, możemy skorzystać z internetowych skupów. Niektóre wartości pieniężne można też wymienić w Narodowym Banku Polskim. Banki centralne każdego z państw określają, jakie wartości i po jakim kursie w danym czasie wymieniają. Owa wymiana może być przeprowadzona po wcześniejszym upewnieniu się, że moneta nie jest falsyfikatem. Klient otrzymuje w zamian walutę, która obecnie stanowi środek płatniczy w danym kraju - w Polsce będą to oczywiście złotówki. Należy jednak mieć świadomość, że banki centralne wymieniają jedynie waluty, które były w użytku jeszcze stosunkowo niedawno. Nie wymienią natomiast bardzo starych monet, egzemplarzy uszkodzonych czy w jakimś stopniu niepełnowartościowych. Stare monety, które nie podlegają wymianie w banku centralnym, możemy też oddać do muzeum czy innego miejsca, które bezpłatnie przyjmuje tego typu wartości. Nie otrzymamy w zamian zapłaty, więc takie rozwiązanie sprawdza się głównie w przypadku monet, które nie są obecnie wiele warte na rynku wtórnym czy na rynku kolekcjonerskim. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie