Co warto wiedzieć o sprzęgłach hydraulicznych CO?

Antoni Kwapisz
29.06.2021

Sprzęgła hydrauliczne do instalacji centralnego ogrzewania (CO) to urządzenia ciśnieniowe, które stanowią popularne rozwiązanie stosowane w nowoczesnych instalacjach grzewczych. Są to urządzenia o prostej konstrukcji i nieskomplikowane zasadzie działania, których zastosowanie niesie za sobą wiele korzyści.

Zasada działania sprzęgieł hydraulicznych centralnego ogrzewania – co warto wiedzieć? 

Sprzęgło hydrauliczne CO to urządzenie najczęściej przyjmujące postać pionowego rozdzielacza, który instalowany jest na ścianie pomieszczenia z kotłem. Tego rodzaju konstrukcja umożliwia montowanie jej do poszczególnych obiegów grzewczych - do sprzęgła hydraulicznego podłączana jest rura zasilająca, rura powrotna z kotła i rura z instalacji grzewczej. Pozwala to na stworzenie oddzielnych obiegów grzewczych i zachowanie wymaganych przepływów w kotle, jak i w poszczególnych obiegach. 

Funkcje sprzęgła hydraulicznego CO – co umożliwia to urządzenie?

Sprzęgło hydrauliczne centralnego ogrzewania to wszechstronne rozwiązanie pozwalające na spełnianie kilku funkcji. Przede wszystkim tego typu urządzenia ciśnieniowe rozdzielają obieg kotłowy i obieg grzewczy. Ma to na celu uniemożliwienia przedostania się zimnej wody powrotnej z instalacji centralnego ogrzewania bezpośrednio do kotła – jej temperatura zostaje podwyższona, a zanieczyszczenia odparowane. Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego pozwala na zapewnienie płynnej współpracy kotła i instalacji grzewczej, co przekłada się na uzyskanie wielu korzyści eksploatacyjnych. 

Gdzie wykorzystywane są sprzęgła hydrauliczne centralnego ogrzewania? 

Sprzęgła hydrauliczne zazwyczaj stosowane są w instalacjach grzewczych dużej lub średniej mocy, w których znajduje się kilka obiegów grzewczych i każdy z nich posiada oddzielną pompę. W takich przypadkach, zainstalowanie sprzęgła hydraulicznego pozwala na zachowanie niezależnego funkcjonowania poszczególnych obiegów oraz prawidłowe równoważenie ciśnienie i przepływów pomiędzy kotłem, a instalacją odbiorczą. 

Zalety rozwiązania – dlaczego warto stosować sprzęgła hydrauliczne CO? 

Zastosowanie sprzęgieł hydraulicznych w instalacjach centralnego ogrzewania pozwala na rozdzielenie obiegu kotłowego i grzewczego oraz utrzymanie niezależnych strumieni masowych w poszczególnych obiegach. Niesie to za sobą wiele korzyści podczas eksploatacji danego obiegu grzewczego. Do podstawowych zalet, jakie niesie za sobą to rozwiązanie zalicza się:

  • zapewnienie niezależnej pracy poszczególnym pompom w układzie, co przekłada się na ich dłuższą żywotność
  • zapewnienie skuteczniejszego odpowietrzania i odmulania instalacji hydraulicznej
  • zapewnienie płynnej pracy kotła podczas wahania zapotrzebowania na moc grzewczą
  • wyeliminowanie konieczności równoważenie hydraulicznego przepływów obiegu kotłowego i obiegu grzewczego
  • zwiększenie żywotności kotła
  • wyeliminowanie ryzyka wystąpienia korozji niskotemperaturowej
  • stworzenie możliwości stosowania instalacji wielokotłowych

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie