Opóźnione płatności to koszmar polskich przedsiębiorców. Twój kontrahent nie płaci na czas, a dodatkowo zataja swój majątek? Sprawdź, co możesz zrobić. Jak wynika z danych udostępnionych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor, jedna trzecia mikro, małych i średnich firm w ciągu ostatnich sześciu miesięcy odnotowała opóźnienia w płatnościach trwające ponad 60 dni. Dla wielu firm tak długie oczekiwanie na rozliczenie może skutkować potężnym zaburzeniem płynności finansowej i problemami z regulowaniem własnych zobowiązań finansowych.
Jeśli Ty również zmagasz się z nieterminowymi płatnikami, możesz wcielić w życie działania, które pomogą wyegzekwować spłatę zadłużenia. Twój kontrahent zapewnia, że „właśnie wysłał przelew” lub „na pewno ureguluje płatność jutro”, jednak pieniądze nie wpływają na konto? Nie bądź obojętny.
Ważne: dla wielu podmiotów już sama perspektywa obecności na liście dłużników potrafi być skuteczną motywacją do spłaty długu. Warto takie działanie uczynić obowiązkowym elementem windykacji należności.
Czasem zdarza się, że chcąc uniknąć konsekwencji zadłużenia, dłużnik zataja składniki majątku lub… przepisuje je na najbliższych. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Jeśli masz podejrzenia, że dłużnik zataja składniki swojego majątku, możesz złożyć wniosek do sądu o wyjawienie majątku dłużnika. Taką możliwość zapewnia
art. 913 i następne Kodeksu postępowania cywilnego. Złożenie wniosku jest możliwe, jeśli:
Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć w sądzie właściwym dla siedziby dłużnika.
W obawie przed konsekwencjami windykacji dłużnik przekazał składniki majątku najbliższym? Skorzystaj ze skargi pauliańskiej — rozwiązania przewidzianego w Kodeksie cywilnym (art. 572 - 534). Skarga pauliańską jest wyjątkiem od zasady, która mówi o tym, że komornik może zająć wyłącznie przedmioty majątku dłużnika. Jeśli sąd stwierdzi, że jego działania służyły uniknięciu odpowiedzialności, zapewni możliwość przeprowadzenia windykacji z majątku osoby obdarowanej.
Aby zminimalizować ryzyko opóźnionych płatności, warto działać prewencyjnie. Skutecznym sposobem na osiągnięcie takiego celu jest weryfikacja danych potencjalnego kontrahenta w rejestrach dłużników. Prześwietlając partnera biznesowego, dowiesz się, czy ma przeterminowane długi w stosunku do instytucji finansowych, usługodawców i partnerów biznesowych. Jak sprawdzić dłużnika? Aby precyzyjnie omówić tę procedurę, posłużymy się konkretnym przykładem. Będzie nim Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor.
Aby sprawdzić dłużnika w bazie:
Dzięki kilku prostym krokom sprawdzisz wiarygodność płatniczą klientów i znacząco zmniejszysz ryzyko nieterminowych płatności z ich strony.
Artykuł partnera.