Emigracja zarobkowa do Niemiec. W jakich branżach warto szukać zatrudnienia?

Andrzej Winnicki
25.03.2022

Jeszcze kilka lat temu Polacy szukający pracy u naszych zachodnich sąsiadów decydowali się na pomoc przy zbiorach np. truskawek lub szparagów. Dziś te prace nie są tak opłacalne jak kiedyś, dlatego niewiele osób decyduje się je podjąć. Niemieccy pracodawcy nadal jednak cenią pracowników z Polski i chętnie ich zatrudniają – na jakich jednak stanowiskach? W jakich branżach szukać pracy chcąc wyjechać do Niemiec?

Jakich pracowników brakuje w Niemczech?

Z opublikowanych w ostatnich latach danych wynika, że niemieccy pracodawcy przede wszystkim poszukują specjalistów takich jak elektryków, hydraulików, spawaczy, ślusarzy, stolarzy, malarzy budowlanych. Powszechnie poszukiwani są też pracownicy produkcyjni i magazynierzy, a także osoby wykonujące zawody niewymagające specjalistycznego wykształcenia.

Nie oznacza to, jednak, że w Niemczech problem ze znalezieniem pracy będą mieć wysoko wykwalifikowani specjaliści – tacy również pożądani są na niemieckim rynku pracy.

Pracowników, jakich branż potrzebuje rynek niemiecki?

Od lat największe zapotrzebowanie niemiecki rynek pracy ma w zakresie medycyny. Szacuje się, że w niemieckich szpitalach i gabinetach lekarskich brakuje ok. 5000 lekarzy. Aby uzupełnić te braki, osoby posiadające dyplom ukończenia studiów medycznych z zagranicznych uczelni mogą uzyskać prawo wykonywania zawodu lekarza w Niemczech – dotyczy to obywateli Unii Europejskiej oraz osób spoza Wspólnoty.

Lekarze i pielęgniarki to jednak niejedyne pożądane zawody medyczne i około medyczne. Od lat niemiecki rynek pracy chętnie korzysta też z polskich opiekunek do osób starszych. Na opieka.felizajob.pl/oferty-pracy-dla-opiekunek-osob-starszych/ regularnie pojawiają się anonsy tytułowane opieka Niemcy. Ilość ogłoszeń pokazuje, że zapotrzebowanie na polskie opiekunki seniorów stale się zwiększa, a w związku ze starzejącym się niemieckim społeczeństwem będzie jeszcze większe.

Niemiecki rynek pracy oprócz pracowników medycznych i około medycznych chętnie przyjmie też przedstawicieli zawodów MINT (matematyka, informatyka, nauki przyrodnicze, technika). Osoby dysponujące kwalifikacjami w tych dziedzinach szybko znajdą wysoko płatną pracę w przedsiębiorstwach prywatnych, a także instytutach badawczych np. Maxa Plancka lub Fraunhofera.

Na wysokie pensje za naszą zachodnią granicą mogą też liczyć pracownicy IT, szczególnie programiści oraz specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa. Niemieccy pracodawcy zainteresowani są zatrudnieniem osób umiejących różne języki programowania np. Java, C++ czy Ruby on Rail.

 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie