Gdańsk na weekend. Co zobaczyć w najstarszej części miasta?

Mariusz Siwko
03.07.2020

Gdańsk to miasto o ponadtysiącletniej historii. Przez stulecia ścierały się tu wpływy różnych kultur, kwitły handel i życie polityczne. To tu w symboliczny sposób rozpoczęła się II wojna światowa i narodziła Solidarność. Dziś Gdańsk nadal jest bardzo istotny z punktu widzenia handlowego, kulturalnego oraz historycznego. O długich i burzliwych dziejach miasta świadczą przede wszystkim liczne zabytki. Większość z nich jest zlokalizowana na terenie Starego i Głównego Miasta.

Od lat toczą się dyskusje dotyczące nazewnictwa najstarszej części Gdańska. Z historycznego punktu widzenia warto bowiem akcentować podział gdańskiego Śródmieścia – Stare Miasto i Główne Miasto były w końcu odrębnymi administracyjnie częściami. Dziś jednak granice zatarły się, a zarówno mieszkańcy, jak i turyści starą część miasta postrzegają jako całość i mówią o niej po prostu „starówka”. Abstrahując od dylematów nazewniczych – w czasie weekendowego pobytu w Gdańsku to właśnie na najstarszej części Gdańska warto spędzić najwięcej czasu. Jest tu po prostu pięknie!

Apartamenty Gdańsk, czyli jak najbliżej Starego Miasta

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas zwiedzania zabytkowej części Gdańska? Wybraliśmy kilka najważniejszych atrakcji.

  1. Trakt Królewski – to główna trasa turystyczna w Gdańsku. Jej zwyczajowa nazwa pochodzi od trasy uroczystych wjazdów polskich monarchów do miasta. Trakt biegnie od Bramy Wyżynnej przez ulicę Długą aż po Długi Targ. Właśnie wzdłuż niego mieści się większość istotnych zabytków.
  2. Ratusz Głównego Miasta – jest drugim po bazylice najwyższym budynkiem Głównego Miast. Jego okazała forma jest namacalnym dowodem, że Gdańsk należał dawniej do najbogatszych miast Rzeczpospolitej. Dziś mieści się tu Muzeum Gdańska.
  3. Bazylika Mariacka – to najwyższa w Europie świątynia wybudowana z cegły. Pomimo burzliwych dziejów, zachowała historyczną formę architektoniczną i jest pięknym reprezentantem stylu gotyckiego. Zachwyca jednak nie tylko z zewnątrz – w jej wnętrzach można podziwiać cenne zabytki malarskie i rzeźbiarskie.
  4. Dwór Artusa – dawniej było to miejsce spotkań kupców i ośrodek życia towarzyskiego. Dziś w Dworze Artusa mieści się oddział Muzeum Gdańska.
  5. Fontanna Neptuna – to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Gdańska, uwieczniona na większości pocztówek z miasta. Stoi przed wejściem do Dworu Artusa.
  6. Muzeum Bursztynu – Gdańsk bywa nazywany światową stolicą bursztynu. Nic więc dziwnego, że właśnie w tym mieście znajduje się muzeum tego surowca. Zostało zaaranżowane w dawnym więzieniu w Zespole Przedbramia.
  7. Żuraw – to najstarszy oraz największy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy. Pełnił też rolę jednej z bram wodnych Gdańska. Znajduje się nad Motławą, na końcu ulicy Szerokiej. Warto pamiętać, że Żuraw to tylko jedna z zabytkowych bram w mieście. Do innych zachowanych należą m.in. Brama Wyżynna, Brama Złota oraz Brama Zielona.
  8. Zabytkowe kamienice – wzdłuż Traktu Królewskiego czy ulicy Mariackiej znajdują się liczne zabytkowe kamieniczki. Jedną z najbardziej efektownych jest Złota Kamienica, nazywana też domem Speymanna lub Steffensa. Jej fasada została ozdobiona złotymi rzeźbami, przedstawiającymi m.in. postaci królów czy sceny batalistyczne.

Gdańsk – apartamenty pośród zabytkowych kamienic

Gdańsk może pochwalić się bogatą bazą noclegową, obejmującą luksusowe hotele czy bardziej kameralne pokoje nad morzem. Bez trudu można znaleźć również komfortowe noclegi w samym sercu zabytkowej części miasta – zaledwie kilka kroków od najważniejszych zabytków. To idealne rozwiązanie na krótki pobyt, kiedy szkoda czasu na dojazdy – cenne minuty lepiej poświęcić na delektowanie się piękną architekturą.

Zobacz apartamenty w Gdańsku na Starym Mieście z oferty Sun&Snow! Znajdują się m.in. przy ulicach Długiej, Mariackiej czy Szerokiej. Dzięki temu wystarczy dosłownie wyjrzeć przez okno, by zobaczyć Fontannę Neptuna czy Żuraw. Co więcej – wszystkie apartamenty są w pełni dostosowane do nowych norm sanitarnych. Po każdym pobycie zostają dokładnie wywietrzone i zdezynfekowane, a personel podczas obsługi klienta zachowuje daleko posunięte środki ostrożności, jak odkażanie rąk czy zalecany dystans.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie