Ile prądu zużywają urządzenia domowe?

Maciej Piwowski
16.11.2020

Trudno wyobrazić sobie współczesny dom bez urządzeń elektrycznych. Są wśród nich takie, które działają bez przerwy i włączają się automatycznie, jak lodówka, zamrażarka czy wentylatory wywietrzne oraz włączane sporadycznie według potrzeb domowników, jak żelazko, czajnik bezprzewodowy, pralka, telewizor czy komputer. Ile prądu zużywają poszczególne urządzenia domowe i jak sprawdzić, czy rozwiązania takie jak fotowoltaika będzie dla nas faktycznie możliwością zaoszczędzenia na rachunkach?

Ile prądu zużywamy na co dzień?

W przypadku sprzętów domowych z tzw. dużego AGD, jak lodówka, zamrażarka czy urządzenia grzewcze, typu pompa ciepła lub podgrzewacz elektryczny do wody, szczególnie istotna jest ich efektywność energetyczna. To ona w największym stopniu wpływa na wysokość wydatków związanych z zakupem energii elektrycznej.

Wśród urządzeń o najniższym poborze energii znajdują się m.in.:
- ładowarki do smartfonów i tabletów - zużywają ok. 15 W,
- telewizor 40" LED - ok. 60 W,
- laptop - 65-100 W.

Do urządzeń o średnim poborze energii zaliczane są:
- komputer stacjonarny 200 W - ok. 300 W
- lodówka - ok. 100 W – 400 W.

Natomiast wśród urządzeń o wysokim poborze energii elektrycznej znajdują się takie sprzęty domowe jak:
- mikrofalówka od ok. 500 - 1200 W,
- zmywarka - ok. 2000 W
- Pralka - ok. 2200 W
- żelazko od 2200 W – 2400 W
- elektryczny piekarnik od 2500 W – 3200 W.

Wszystkie dane są oczywiście szacunkowe i zależą w dużej mierze od klasy energetycznej urządzeń. Niezależnie jednak od rozwiązań, jakie stosujemy w naszym domu, jeżeli szukamy możliwości zaoszczędzenia na rachunkach, jednym z najskuteczniejszych sposobów jest fotowoltaika pozwalająca nam pozyskiwać prąd na własność całkowicie za darmo, dzięki energii pozyskiwanej ze Słońca.

Korzyści z instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne, które oferowane są przez firmę WASTA (https://wasta.com.pl/) to możliwość produkowania prądu w bezpieczny dla środowiska i bezpłatny sposób. Dzięki energii uzyskanej z promieni słonecznych, ogniwa fotowoltaiczne produkują prąd stały, który w inwerterze (falowniku) zostaje przekształcony w prąd zmienny, o dokładnie takich samych parametrach, jak pobierany z sieci publicznej. Po spłaceniu kosztów początkowych związanych z inwestycją w panele fotowoltaiczne możemy więc liczyć na znaczne obniżki rachunków za prąd elektryczny, co ma niebagatelne znaczenie dla budżetu domowego czy firmowego. Po więcej szczegółów związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zapraszamy na stronę firmy WASTA!

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie