Jak dbać o felgi aluminiowe? Podstawowe zasady

Piotr Kowalczyk
25.02.2020

Popularne „alusy” bez wątpienia dodają autu uroku i charakteru. Potrafią całkowicie odmienić wygląd nawet zaniedbanego czy mało porywającego stylistycznie samochodu. Problem w tym, że o felgi aluminiowe trzeba pieczołowicie dbać – w przeciwnym razie szybko pojawią się na nich trudne do usunięcia zabrudzenia i rysy. Kilka podstawowych zasad pielęgnacji felg znajdziesz w naszym poradniku.

Po pierwsze: częste mycie

Felgi aluminiowe, zwłaszcza te o skomplikowanym wzorze, powinny być myte maksymalnie co 4-5 dni. Dlaczego? Ponieważ w ich zakamarkach momentalnie zbiera się pył z okładzin hamulcowych, który momentalnie twardnieje i jest trudny do usunięcia. Owszem, można sobie z nim poradzić przy pomocy agresywnej chemii (popularne preparaty alkaliczne), jednak nie pozostaje to bez wpływu na trwałość lakieru, którym zostały wykończone felgi.

Rozsądniej będzie więc co kilka dni podjechać na myjnię samoobsługową i za 2-3 złote umyć felgi aluminiowe pod wysokim ciśnieniem. Warto to robić nawet wtedy, gdy karoseria samochodu jest czysta.

Rada

Jeśli preferujesz samodzielne, ręczne mycie auta i felg, to używaj do tego szamponu samochodowego. Takie środki są pozbawione agresywnych składników chemicznych, a więc są bezpieczne dla lakieru na „alusach”.

Warto przy tym pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: felgi aluminiowe zawsze myjemy na zimno. Dzięki temu nie ma ryzyka, że gwałtowna zmiana temperatury osłabi konstrukcję czy wręcz doprowadzi do pęknięcia obręczy. Po podjechaniu na myjnię odczekaj więc kilka minut, najlepiej parkując auto w cieniu.

Zabezpieczenie felg

Aby ograniczyć przywieranie zabrudzeń do felg aluminiowych (smoły, pyłów z klocków hamulcowych, kawałków asfaltu i żywicy), a tym samym zmniejszyć częstotliwość mycia obręczy, warto rozważyć zabezpieczenie kół specjalną powłoką ceramiczną. Taką usługę można zlecić profesjonalnemu warsztatowi specjalizującemu się w auto-detailingu. Jeśli masz czas i ochotę, to śmiało możesz też zrobić to samodzielnie.

Pamiętaj jednak, że porządne i dokładne nałożenie powłoki ceramicznej na felgi aluminiowe jest bardzo czasochłonne – zwłaszcza dotyczy to felg o skomplikowanym wzorze. Nie polecamy na pewno naturalnych wosków, które nie są odporne na działanie wysokich temperatur. Lepiej sprawdzą się tutaj środki syntetyczne w płynie – odpuść sobie te twarde, bo nieźle się namordujesz nakładając je na koła.

Porządna powłoka ceramiczna zabezpieczy felgi przed szybkim brudzeniem na około 3-4 miesiące. Oczywiście w tym czasie trzeba będzie myć koła, ale cała operacja będzie znacznie łatwiejsza – nie trzeba przy tym sięgać po agresywne środki alkaliczne. 

Artykuł powstał przy współpracy z porowneo.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie