Jak działają domy maklerskie?

Antoni Kwapisz
04.03.2022

Podstawą do rozpoczęcia gry giełdowej, czyli kupowania i sprzedawania określonych walorów giełdowych, jest posiadanie przez inwestora rachunku maklerskiego, nazywanego również kontem inwestycyjnym. Właściwie inwestorzy – indywidualni czy instytucjonalni mają prawo wyboru tego, gdzie otworzą taki rachunek.

Podstawą do rozpoczęcia gry giełdowej, czyli kupowania i sprzedawania określonych walorów giełdowych, jest posiadanie przez inwestora rachunku maklerskiego, nazywanego również kontem inwestycyjnym. Właściwie inwestorzy – indywidualni czy instytucjonalni mają prawo wyboru tego, gdzie otworzą taki rachunek. Instytucjami, które je zakładają i prowadzą oraz obsługują swoich klientów są domy maklerskie. Jak działają? Jaka jest podstawa prawna prowadzonej przez nie działalności?

Czym jest dom maklerski?

Firma inwestycyjna zajmująca się realizacją transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie to po prostu dom maklerski lub bank prowadzący także swoje biuro maklerskie. Dom ten obsługuje klientów indywidualnych i instytucjonalnych za pośrednictwem wykwalifikowanych i licencjonowanych maklerów giełdowych, którzy mogą mieć też licencje doradców inwestycyjnych. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/godziny-handlu-kb.

Maklerzy – ważni pracownicy domu maklerskiego

Dom maklerski nie może prowadzić swojej działalności bez zatrudnienia pracowników, Musza to być maklerzy, którzy ukończyli państwowy egzamin i zaliczyli go pozytywnie. Egzaminy dla maklerów papierów wartościowych są organizowane raz do roku przez Komisję nadzoru Finansowego.

Za pośrednictwem swoich maklerów, którzy muszą być zatrudnieni na podstawie umów o pracę, dom maklerski może przyjmować od klientów zlecenia kupna i sprzedaży walorów na giełdzie oraz przekazywać je na nią. Makler może też w określonych przypadkach doradzać swoim klientom.

Forma prawna działalności domu maklerskiego

Podstawą prawną prowadzenia działalności przez dom maklerski jest zezwolenie, które wydawane jest przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Natomiast aktem prawnym, w którym zapisane są prawa i obowiązki domów maklerskich oraz zasady ich zakładania w Polsce jest ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Wskazano w niej, że dom maklerski może przyjąć formę prawną właściwą dla spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowej, spółki partnerskiej lub spółki jawnej.

Przy zakładaniu domu maklerskiego wspólnicy muszą mieć odpowiedni kapitał założycielski, który w zależności od planowanego zakresu działalności maklerskiej może wynosić nawet minimum 730 tys. euro. Oprócz tego powinni mieć odpowiednią liczebność członków zarządu i rady nadzorczej. Mianowanie prezesa zarządu domu maklerskiego oraz wybór członka zarządu odpowiedzialnego za nadzorowanie systemu zarządzania ryzykiem w domu maklerskim musi zostać poprzedzone zgodą Komisji Nadzoru Finansowego.

Działalność maklerska

Jeśli dom maklerski spełni wszystkie wymagania formalne wskazane w ustawie i będzie członkiem systemu rekompensat prowadzonego przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, wówczas może rozpocząć prowadzenie działalności zgodnej z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi. Dom maklerski może oferować instrumenty finansowe, sprzedawać papiery wartościowe, czy też przyjmować i przekazywać zlecone transakcje dotyczące kupna i sprzedaży walorów giełdowych na rachunek klienta lub na swój własny rachunek. Sprawdź też: https://pl.wikipedia.org/wiki/XTB

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie