Alergie pokarmowe są równie częste u zwierząt, jak i u ludzi. Ich rozpoznanie i właściwe leczenie, a przede wszystkim stosowanie karmy, która nie będzie powodowała problemów zdrowotnych, jest podstawą zachowania dobrego zdrowia przez naszych czworonożnych przyjaciół. Sprawdź zatem, jak radzić sobie z alergią u pupila.
Alergia pokarmowa u psa często nie daje specyficznych objawów, które pozwalałyby ją łatwo i szybko rozpoznać. Z tego względu należy bacznie obserwować, jak zachowuje się zwierzę. Wszelkie objawy ze strony układu pokarmowego powinny być już sygnałem do niepokoju. Często jednak nie występują, a zamiast nich podobnie jak u człowieka pojawiają się takie objawy jak wysypka i świąd. Pies intensywnie się wówczas drapie, co również powinno skłonić nas do zastanowienia nad tym, czy nie pojawiło się u niego uczulenie.
Często potwierdzeniem naszych podejrzeń może być odstawienie na jakiś czas “podejrzanego” pokarmu. Wówczas, jeśli objawy alergii znikną, można być niemal pewnym, iż nasze podejrzenia były słuszne.
Psy mogą być uczulone na cały szereg pokarmów, jednak z reguły obserwowane są alergie na takie składniki jak drób, zwłaszcza kurczak, a także gluten lub bardziej ogólnie - produkty pochodzenia pszennego. Z tego względu jeśli podejrzewamy alergię, a nasz pies spożywa karmę, która zawiera te składniki, warto zamienić ją na taką, która będzie ich pozbawiona.
Odstawienie karmy z alergenem to pierwszy krok do tego, by zapewnić psu znacznie lepsze samopoczucie. Zamiast niej należy stosować karmę hipoalergiczną, która sprawi, że układ pokarmowy zwierzęcia, a także jego układ immunologiczny, wrócą do równowagi.
Wyspecjalizowany w karmach hipoalergicznych sklep zoologiczny petcentrum.pl oferuje właścicielom szeroki wybór różnorodnych karm bytowych i przysmaków dla psów, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Karmy dla psów alergików pozbawione są najczęściej pojawiających się substancji uczulających, a ich produkcja odbywa się w ściśle określonych warunkach, gwarantujących najwyższą jakość produktów. Karmy hipoalergiczne mają przy tym różne smaki, które ułatwiają znalezienie dla psa tej jednej lub kilku, które najbardziej będą mu smakować.
Na alergię mogą cierpieć psy w różnym wieku, po kastracji lub bez niej, a także te, które mają jednocześnie inne schorzenia lub inne, specjalistyczne wymagania dietetyczne. W związku z tym na rynku dostępnych jest wiele karm zapobiegających uczuleniu, które uwzględniają też indywidualne potrzeby zwierząt. Możemy wśród nich znaleźć między innymi pokarmy dedykowane dla ras małych i dużych czy też dla juniorów. Z pewnością znajdziesz wśród nich tę najbardziej odpowiednią dla twojego pupila.
Artykuł partnera.