Jak sprawdzić historię pojazdu i na jakie dane możemy liczyć?

Mateusz Nowak
23.03.2022

Zakup samochodu używanego z rynku wtórnego to zawsze ogromne ryzyko. Zazwyczaj sprzedający starają się ukryć wszelkie wady i mankamenty auta oraz wybielają jego przeszłość. W rezultacie można nieświadomie nabyć pojazd po poważnym wypadku lub z cofniętym licznikiem. Aby uniknąć takich niespodzianek, warto sprawdzić historię auta przed zakupem.

W Polsce ciągle jeszcze więcej samochodów jest kupowanych z rynku wtórnego niż w salonach dealerów. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście cena. Na używany samochód może sobie pozwolić większość Polaków, podczas gdy na nowy – nieduża grupa. Używane auto to niższa cena, ale także większe ryzyko. Zwykle dowiadujemy się o takim pojeździe tylko tyle, ile zechce nam ujawnić jego sprzedawca. Trudno go uznać za wiarygodne źródło informacji. Na szczęście można znaleźć rzetelne dane o samochodzie zarejestrowanym w Polsce.

Historia pojazdu – dlaczego warto ją poznać?

Z danych policji wynika, że co roku w naszym kraju ma miejsce ponad 20 tys. wypadków drogowych i ponad 380 tys. kolizji. Statystycznie mamy więc dużą szansę, że kupując używany samochód, trafimy na pojazd biorący udział w przeszłości w poważnym zdarzeniu drogowym, który dodatkowo był znacznie uszkodzony. Do tego wiele aut sprowadzanych do Polski z zagranicy również jest powypadkowych. Czy można uniknąć kupienia takiego samochodu? Bez wątpienia pomoże w tym sprawdzenie historii pojazdu. Przy okazji można także upewnić się, czy licznik auta nie został cofnięty.

Czy ważne jest także OC?

Sprawdzenie historii pojazdu pozwala także ustalić, czy samochód ma ważne ubezpieczenie OC. To istotna informacja w niektórych sytuacjach.

­– Na pewno takie dane przydadzą się, gdy dojdzie do wypadku albo kolizji. Wtedy trzeba się upewnić, że sprawca ma ubezpieczenie, a szczególnie, gdy spisujemy jego oświadczenie i nie wzywamy policji – zauważa ekspert internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl. – Sprawdzenie historii pojazdu pod kątem OC przyda się również przy kupowaniu samochodu używanego. Sprzedawca musi nam przekazać także polisę. Można jednak wcześniej się upewnić, że auto ma rzeczywiście ważne OC lub kiedy kończy się ubezpieczenie. Kupując taki samochód, warto się zastanowić, czy wypowiedzenie dotychczasowego OC i wykupienie nowego nie będzie dla nas korzystniejsze – zwraca uwagę ekspert.

Co trzeba podać, żeby poznać historię pojazdu?

Znając dokładnie historię samochodu, możemy podjąć świadomą decyzję, czy rzeczywiście chcemy go kupić i czy nam się to opłaca. Dzięki takiej wiedzy nie zaskoczą nas różne niespodzianki w czasie eksploatacji takiego pojazdu. Aby jednak poznać historię samochodu, trzeba najpierw zdobyć jego dane. Potrzebne będą przede wszystkim:

  • numer rejestracyjny auta,
  • numer VIN pojazdu,
  • data pierwszej rejestracji samochodu.

Jak widać to dane, które może dostarczyć jedynie właściciel pojazdu. Gdy odmawia, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Może to oznaczać, że sprzedawca samochodu ma coś do ukrycia. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z zakupu.

Gdzie sprawdzić historię pojazdu?

Gdy mamy potrzebne dane, które pozwalają zidentyfikować dokładnie samochód, możemy bez problemu sprawdzić historię pojazdu. Gdzie szukać takich informacji?

Przede wszystkim można skorzystać ze strony historiapojazdu.gov.pl. Taka usługa jest zupełnie darmowa. Wystarczy na stronie wpisać numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN i datę pierwszej rejestracji. Potem klikamy przycisk „Sprawdź pojazd”. Wkrótce zostaną wyświetlone dane na temat interesującego nas auta. Trzeba jednak pamiętać, że na tej stronie internetowej pojawią się dane zgromadzone tylko od 2014 roku.

Na stronie historiapojazdu.gov.pl można również sprawdzić samochody zarejestrowane za granicą. To ważne szczególnie w przypadku pojazdu sprowadzonego spoza Polski. Aby jednak sprawdzić taki pojazd, trzeba mieć Profil Zaufany. W ciągu godziny można w ten sposób sprawdzić do 20 pojazdów. Do tego można zamawiać szczegółowe raporty na temat samochodów w prywatnych firmach, które specjalizują się w przygotowywaniu takich danych.

Do jakich danych dostaniemy dostęp?

Po uzyskaniu dostępu do historii samochodu można otrzymać następujące dane:

  • informacja o posiadaniu aktualnych badań technicznych,
  • ważność polisy OC,
  • liczba poprzednich właścicieli i województwa, w których były dokonywane rejestracje,
  • informacja na temat własności pojazdu (osoba prywatna, firma, organizacja),
  • stan licznika od 2014 roku,
  • informacja czy pojazd nie jest kradziony lub wyrejestrowany,
  • dane techniczne pojazdu,
  • ryzyka związane z pojazdem (np. udział w wypadkach).

Warto sprawdzić historię pojazdu, który zamierzamy kupić. Ryzyko, że trafimy na auto po wypadku lub poważnych uszkodzeniach jest duże, nie wspominając już o cofniętym liczniku. Na szczęście weryfikacja historii samochodu nie jest skomplikowana i można ją wykonać w kilka minut.

Źródła:

1. https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie