VIN to skrót oznaczający numer identyfikacyjny pojazdu. Jest to unikatowy zbiór cyfr, przypisany do konkretnego samochodu i zawierający mnóstwo przydatnych informacji. Znajduje się w wielu miejscach pojazdu, a jego znajomość pozwala na sprawdzenie historii auta, również online.
"Ukrywanie" stłuczek, cofanie liczników, nielegalny zbyt kradzionych samochodów — to niestety tylko niektóre nieuczciwe praktyki, z jakimi można spotkać się, kupując auto. Jak pomóc sobie w całym procesie zakupu, aby nie paść ofiarą handlarzy-oszustów? Pomocne może być m.in. tzw. sprawdzenie pojazdu po VIN.
VIN, czyli z języka angielskiego: Vehicle Identification Number to w dosłownym tłumaczeniu numer identyfikacyjny pojazdu. Często jest porównywany do numeru PESEL, aby zobrazować ilość informacji, które się pod nim kryją. VIN nie składa się bowiem z przypadkowych cyfr. Każda z nich koduje jakąś informację na temat samochodu. Znaki mówią kolejno o:
Dodatkowe informacje związane z samochodem, znajdują się w raporcie online, który może zostać udostępniony, po wpisaniu VIN w specjalną wyszukiwarkę.
W pierwszej kolejności należy go jednak odnaleźć.
W zależności od marki auta- VIN, czyli ciąg cyfr można odnaleźć w wielu różnych miejscach.
VIN należy umieścić w wyszukiwarce. Może to być na przykład narzędzie umożliwiające sprawdzanie VIN od historiaszkod.pl. Po wprowadzeniu numeru w odpowiednie pole, użytkownik otrzymuje dostęp do raportu, gdzie oprócz informacji zawartych w samym numerze pojawi się także spis wiadomości na temat badań technicznych samochodu, stanu jego licznika, aktualności polisy OC, daty pierwszej rejestracji czy nawet kradzieży. Jest to bardzo przydatny dokument i warto uzyskać do niego dostęp szczególnie przed zdecydowaniem się na zakup danego auta.
Kupno samochodu to duży wydatek. Niezależnie czy auto jest używane, czy nowe, jego zakup wiąże się ze sporym kosztem. Warto więc mieć absolutną pewność, że pojazd spełni oczekiwania oraz że kupujemy dokładnie to, co jest nam prezentowane przez sprzedającego. Jeśli proces zakupu nie odbywa się w salonie samochodowym, a auto miało już właściciela, koniecznie należy je sprawdzić po VIN, czyli uzyskać dostęp do raportu, o którym mowa w poprzednim paragrafie. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy nikt nie "grzebał przy liczniku", czy samochód nie trafił do sprzedaży po wcześniejszej kradzieży oraz czy handlarz nie chce ukryć przed potencjalnym nabywcą stłuczek poprzedniego właściciela.
Na każdym etapie sprzedaży samochodu z drugiej ręki, należy zachować czujność i zdać się na swój zdrowy rozsądek. Nigdy nie podejmować decyzji w pośpiechu, nieważne czy nalega na to sprzedający, czy jakieś dodatkowe okoliczności. Każda kwestia budząca wątpliwości, powinna być sprawdzona kilkukrotnie. Najlepiej przy pomocy specjalisty. Idealną osobą, u której warto szukać pomocy podczas oględzin pojazdu, jest oczywiście dobry mechanik samochodowy. Nawet jeśli raport wygenerowany na podstawie VIN, nie jest w żaden sposób alarmujący, dodatkowa konsultacja dotycząca kondycji samochodu u mechanika może oszczędzić nerwów, strat finansowych oraz sporo czasu i formalności.
Zakup samochodu bez znajomości jego historii nie jest dobrym pomysłem, na szczęście auta są wyposażone w coś na kształt numeru PESEL, czyli VIN.
VIN to numer identyfikacyjny pojazdu i można go znaleźć w wielu miejscach samochodu, a jego znajomość jest niezbędna do wygenerowania raportu na temat auta.
Sam numer oraz raport uzyskany na jego podstawie są kopalnią informacji o samochodzie, którego dotyczą.
Ze względu na nieuczciwych sprzedawców i ich praktyki, oprócz raportu warto zadbać również o opinię dobrego mechanika.
Artykuł partnera.