Jak wybrać plecak szkolny dla pierwszoklasisty?

Antoni Kwapisz
04.01.2021

Dzieci rozpoczynające naukę szkolną z reguły nie mają wad postawy. Niestety po kilku latach problem ten ujawnia się u sporej grupy uczniów. Dotyczy to zarówno schorzeń kręgosłupa, jak i stawów. Przyczyną tych problemów jest nie tylko zła postawa w szkolnej ławce, ale i źle dobrany tornister lub plecak. 

  1. Dlaczego wybór plecaka szkolnego jest tak ważny?
  2. Na co zwrócić uwagę w konstrukcji plecaka szkolnego dla pierwszoklasisty?

Dlaczego wybór plecaka szkolnego jest tak ważny?

Na to, jaką postawę przyjmuje dziecko podczas nauki w szkole masz jako rodzic stosunkowo niewielki wpływ. Podobnie jak na dopasowanie ławek i krzeseł. O wyborze plecaka możesz już jednak zdecydować. Oczywiście dobrze, aby wybór ten został podjęty wspólnie z dzieckiem, dla którego kompletowanie wyprawki do pierwszej klasy to bardzo ważne wydarzenie. O ile przyszłego ucznia interesować będzie raczej przede wszystkim wizualna strona plecaka, o tyle rodzic zwrócić powinien uwagę przede wszystkim na jego ciężar i konstrukcję. Przede wszystkim ciężar plecaka (wypełnionego książkami, zeszytami i przyborami szkolnymi) nie powinien przekraczać możliwości fizycznych ucznia. Im mniej waży pusty tornister, tym lepiej. Dopuszczalna waga plecaka już wypełnionego materiałami szkolnymi nie powinna przekraczać 15% ciężaru dziecka. Najlepiej jednak, aby było to zdecydowanie mniej. Pierwszoklasista powinien zostać wyposażony w jak najlżejszy plecak. Dobrą praktyką jest zakup modelu o wadze od 700 gramów do 1,5 kilograma, nie więcej (tyle ważą modele z kółkami). 

Na co zwrócić uwagę w konstrukcji plecaka szkolnego dla pierwszoklasisty?

Plecaki szkolne dla pierwszoklasisty przyciągają uwagę przede wszystkim swoją stroną wizualną, natomiast warto bardzo dokładnie przyjrzeć się ich konstrukcji. Przede wszystkim dla maluchów najlepszym wyborem są modele z usztywnianym tyłem, które ułatwiają zachowanie właściwej postawy. Plecak powinien być także odpowiednio szeroki, aby nacisk na plecy rozkładał się równomiernie. Dzięki takim rozwiązaniom kręgosłup nie jest aż tak obciążony, mniejsza jest także tendencja dziecka do garbienia się. Paradoksalnie, noszenie odpowiednio dobrego, sztywnego plecaka może u malucha pomóc w wykształceniu prawidłowej postawy. 

Warto jednak zwrócić uwagę także na szelki. Muszą być one równej długości. Powinny być ściągnięte w taki sposób, który zagwarantuje utrzymanie się plecaka na odpowiednim miejscu. Aby tak się stało, powinny być one również odpowiednio trwałe i wytrzymałe. Ciężar w plecaku nie może przyczyniać się do ich poluzowania. Plecak cały czas powinien dokładnie przylegać do pleców dziecka. Szkodliwe jest, jeśli opiera się on na tylnej części pleców, a właściwie na pośladkach malucha. Szelki muszą być także odpowiednio szerokie, aby (szczególnie wiosną i latem) nie wrzynały się w ramiona dziecka. 

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie