Odpowiednio dopasowane szelki dla psa są jednym z kluczowych elementów psiej wyprawki. Niezbędne podczas długich wędrówek, ale również przydatne podczas codziennych spacerów czy pomocne podczas uprawiania rozmaitych sportów kynologicznych. Szelki guard są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w niemal każdej aktywności z czworonogiem. Jak zmierzyć szelki guard, by mieć pewność, że będą pasować na naszego pupila?
Aby zagwarantować komfort i wygodę naszemu pupilowi podczas wspólnej aktywności, szelki powinny być odpowiednio dopasowane. Zbyt luźne umożliwią psu wywinięcie się z szelek i ucieczkę, przez co będą zagrażać jego bezpieczeństwu. Zbyt ciasne mogą z kolei prowadzić do otarć lub znacząco ograniczać ruchy powodując niechęć i dyskomfort u czworonoga.
Szelki powinny przylegać w taki sposób, by móc włożyć nie więcej niż dwa palce pod obręcz piersiową i karkową. Jedynie wówczas będą pełnić prawidłowo swoją rolę. Przed zakupem należy zebrać cztery, dokładne pomiary, które pozwolą nam dopasować szelki guard dla psa. Jak mierzyć psa, by wybrać rozmiar? Odpowiedź poniżej!
Niestety, aby pobrać precyzyjne pomiary, bardzo ważne jest, by utrzymać psa przez dłuższą chwilę w bezruchu. W innym wypadku ciężko będzie nam zmierzyć czworonoga w taki sposób, by mieć pewność co do dokładności pobranej miary. A od tego zależy, czy wybrany rozmiar szelek będzie faktycznie pasował na naszego psa.
Idealnie, jeśli nasz pupil potrafi wytrwać w komendzie „stój” do momentu zwolnienia i nie rozprasza się naszym dotykiem. W innym wypadku warto mieć do pomocy kogoś, kto w razie czego przytrzyma psa i zapobiegnie nadmiernemu wierceniu się zwierzaka.
Mierzenie psa do szelek zaczynamy od pobrania pomiaru na wysokości obręczy barkowej. Bierzemy centymetr krawiecki i układamy pętelkę, która rozpoczyna i kończy się na kłębie psa, czyli punkcie karku pomiędzy łopatkami. Obręcz barkowa w szelkach przebiega niżej niż obroża, dlatego jej rozmiar jest większy niż w przypadku pobierania pomiaru do dopasowania obroży.
Drugiego pomiaru dokonujemy w najszerszym miejscu klatki piersiowej, kilka centymetrów za psią pachą (w zależności od rozmiaru psa), gdy pies stoi w pozycji wyprostowanej. Podobnie jak wcześniej robimy pętelkę i mierzymy obwód.
Te dwa pomiary są kluczowe, jednak to nie wszystko, czego potrzebujemy, by odpowiednio dopasować rozmiar szelek guard dla psa. Warto zebrać jeszcze dwie kolejne miary, by mieć pewność, że szelki nie będą wżynać się zwierzakowi w pachę. W tym celu kluczowe jest zmierzenie długości paska mostkowego, który biegnie pod spodem psa, łącząc obie obręcze.
W tym celu początek metra krawieckiego ustawiamy w miejscu, gdzie szelki opierają się o podstawę szyi zwierzęcia, a następnie prowadzimy taśmę przez mostek aż do punktu, w którym przebiegać będzie obręcz piersiowa. Tu precyzja jest bardzo istotna - dobrze dopasowane szelki guard będą przylegać do podstawy szyi, jednocześnie zapewniając przestrzeń za przednimi łapami, pozwalającą uniknąć otarć w okolicy pachy.
Ostatni pomiar to długość paska karkowego, łączącego obręcz barkową z obręczą piersiową na grzbiecie zwierzęcia. Jest to pasek, który w żadnym modelu szelek nie posiada regulacji, więc pomiar powinien być precyzyjny. Początek metra ustawiamy w kłębie, u nasady szyi, a następnie prowadzimy taśmę pomiarową wzdłuż kręgosłupa do miejsca kilka centymetrów za przednimi łapami, w miejscu, gdzie pasek będzie łączył się z tylną obręczą szelek.
Jeśli mamy wątpliwości przy wyborze odpowiedniego rozmiaru szelek, warto skontaktować się ze sprzedawcą przesyłając zdjęcie psa oraz jego wymiary. On z pewnością pomoże dobrać odpowiedni model i rodzaj szelek, a także weźmie pod uwagę nasze wskazówki, np. proponując szelki z odpinanym przodem w przypadku psów lękliwych.
Komunikat prasowy