Kiedy bateria w telefonie do wymiany?

Maciej Piwowski
30.10.2019

Współczesne smartphony są wypakowane po elektroniczne brzegi różnorodnymi aplikacjami oraz zakresem funkcji, o których dawniej można było tylko pomarzyć. Wszystko to odbija się na żywotności baterii. Na samym początku “goły” smartphone jest w stanie wytrzymać na jednym cyklu ładowania kilka dni, jednak w miarę dorzucania coraz to nowszych apek oraz zapychania pamięci, jego energetyczna wydajność zaczyna spadać. Po kilku miesiącach ładowanie raz dziennie lub raz na dwa dni smartphona, to coś, co staje się elementem rutyny. Baterie litowo - jonowe, chociaż wydajne nie są w stanie zapewnić bardzo długiej pracy sprzętu przy ciągłej i intensywnej eksploatacji. W końcu ze smartphonem człowiek się nie rozstaje używając go codziennie po kilkadziesiąt razy.

Mimo energetycznych spadków nie jest się skazanym na bycie uzależnionym od położenia najbliższego gniazdka i trzymania telefonu ustawicznie na kablu. Wymiana baterii w smartphonie jest możliwa, a czasem konieczna.

Zżycie się z telefonem

Kiedy bateria zaczyna niedomagać pierwszym, co przychodzi do głowy jest opcja kupienia nowego telefonu. Dla wielu jest to jednak słaba perspektywa. Nowy telefon to nowe koszty, na które nie każdy użytkownik może sobie pozwolić. Zresztą kupienie nowego smartphona nie jest ucieczką od problemu rozładowującej się baterii. Chwilowo na nowo zyska się możliwość kilkudniowej pełnej funkcjonalności, jednak po czasie stary problem wysługującej się baterii powróci. Użytkownik zżywa się z swoim telefonem. Po jakimś czasie, smartphone jest już w pełni spersonalizowany tak, by lepiej dopasowywał się do potrzeb użytkownika. W efekcie posiada się wiele akcesoriów dodatkowych, a wszystko, co zostało poinstalowane stanowi element, którego nie wolno ruszyć. Nowy telefon rozbija schemat i zmusza do ponownego, często żmudnego dopasowywania smartphona pod siebie. Tańszym i lepszym rozwiązaniem jest wymiana baterii w smartphonie. Nie warto jednak przeprowadzać jej na szybko, tylko wyczuć moment, kiedy wymiana będzie potrzebna. Kiedy to zrobić?

Ilość cykli ładowania

Baterie litowo - jonowe z czasem wytracają swoją pojemność. Ogólnie po 300 cyklach pełnego ładowania bazowa pojemność jest w stanie w skrajnych przypadkach zmniejszyć się nawet o 50%. W takich sytuacjach utrzymanie tempa działania telefonu wymaga wpisania w codzienny harmonogram określonego czasu, który smartphone będzie musiał spędzić na kablu. W ten sposób traci się na mobilności i jest się uzależnionym od procentowego naładowania paska baterii, który z czasem coraz szybciej się zmniejsza.

Najlepszym wskaźnikiem, że czas wymienić baterię jest nagłe wyłączanie się telefonu, nawet, jeśli zostało jeszcze kilka procent baterii oraz mimo przełączania telefonu na tryb oszczędny. Bateria mówiąc oględnie, nie wyrabia z czasem i nie jest w stanie zaspokoić użytkowych potrzeb właściciela.

Czy samodzielna wymiana baterii w smartphonie jest możliwa?

Tak! Mylnie przyjęło się, że w nowoczesnym telefonie nic wymienić nie można. Nie trzeba też do każdej modyfikacji angażować usług serwisowych. Posiadając nową baterię dedykowaną do danego modelu smartphona jest się w stanie przeprowadzić wymianę w kilkanaście minut. Nie płaci się przy tym za robociznę, a telefonu nie trzeba zostawiać na długi czas w serwisie, gdzie będzie zbierał kurz na półce do momentu aż ktoś się nim zajmie lub aż przyjdą niezbędne części. Kupienie dopasowanej do fizycznych oraz elektronicznych potrzeb smartphona baterii pozwoli na szybkie przystawienie do energetycznego pionu posiadanego sprzętu. W sieci istnieje wiele video tutoriali, które pozwolą szybko wymienić baterię bez szkody dla telefonu i z korzyścią (nie tylko ekonomiczną) dla właściciela.

Dlaczego warto wymienić baterię w smartphonie ?

Pierwszym argumentem jest niski komfort z użytkowania telefonu. Ciągłe trzymanie smartphona na kablu sprawia, że człowiek jest uwiązany i co chwila spogląda nerwowo na pasek baterii. Nie każdy lubi wszędzie wychodzić z powerbankiem, chociaż jest to opcja do rozważenia, gdy bateria zaczyna zawodzić. Z niedomagającą baterią użytkujący nie jest w stanie polegać w 100% na swoim telefonie i nie ma pewności, czy ten nie odmówi posłuszeństwa w jakimś krytycznym momencie.

W skrajnych przypadkach mocno zużyta bateria może uszkodzić cały telefon, szybko eliminując go z dalszego użytku. Optymalnie jest wymienić baterię w smartphonie raz na 2 lata intensywnego użytkowania.

Dziś oczekuje się od smartphonów cały czas więcej. Mają być większe, chudsze i bardziej funkcjonalne. Osiągnięcie tych standardów przekłada się jednak na możliwości energetyczne baterii. Chcąc zapewnić sobie mobilność oraz komfort z używania smartphona na co dzień, warto rozważyć wymianę baterii, gdy tylko jej wydajność zauważalnie wpłynie na niższą jakość obsługi posiadanego sprzętu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie