Kiedy wymienić opony na nowe?

Mateusz Nowak
08.11.2021

Żywotność opon samochodowych nie jest aspektem zero-jedynkowym. Dlatego opinii na temat tego, kiedy należy wymienić kupić nowe opony nie brakuje. Które wskazówki są naprawdę wartościowe, a jakie mity lepiej puścić mimo uszu?

Podobnie jak klocki hamulcowe czy olej silnikowy, opony należą do części eksploatacyjnych, które nawet przy bardzo ostrożnej jeździe, będą ulegać zużyciu. Kiedy jednak następuje moment, w którym trzeba skierować się do sklepu z oponami i dokonać zakupu nowego ogumienia do swojego samochodu? Oto najważniejsze wskazówki.

Jak poznać, że opony się zużyły?

Opony samochodowe nie mają określonego terminu ważności. Ich żywotność jest w sporej mierze uzależniona od stylu jazdy kierowcy oraz warunków drogowych. Nawet fakt, czy auto jest garażowane, czy spędza cały czas na świeżym powietrzu sprawia, że opony mogą służyć dłużej lub zdecydowanie krócej. Głównym elementem, który pozwala określić stan opony samochodowej jest bieżnik. Oglądając oponę warto zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty, czyli głębokość bieżnika oraz jego nierównomierne wytarcie. Skrajne sytuacje to tzw. łyse opony, czyli takie, na których trudno dostrzec linie bieżnika. Jazda na takim ogumieniu to skrajne niebezpieczeństwo zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. W przypadku nowych opon, głębokość bieżnika wynosi od 8 do 10 mm. Minimalna głębokość, jaką prawo dopuszcza do użytkowania to 1,6 mm. Przepisy mówią również o granicy głębokości przerw między blokami w bieżniku: 4 mm dla opon letnich i 3 mm dla opon zimowych. Im bardziej zużyty bieżnik, tym łatwiej wpaść w poślizg. Wydłuża się również droga hamowania. Dlatego nigdy nie warto czekać na zamianę ogumienia aż głębokość bieżnika osiągnie krytyczną głębokość. Zdecydowanie lepiej wcześniej wejść na stronę https://noweopony.pl/ i dokonać zakupu nowych opon. Najlepsze opony tylko z NoweOpony.pl.

Wiek opony - czy jest ważny?

Drugi aspekt, który należy wziąć pod uwagę to wiek opon w naszym pojeździe. Kwestia wieku opony dotyczy przede wszystkim jakości materiału, z którego jest zrobiona. Ogumienie z wiekiem zmienia swoją strukturę. Opona traci swoją elastyczność, natomiast może zacząć próchnieć, co zwiększa ryzyko pęknięcia bądź innej awarii. Według producentów ogumienia, maksymalny okres użytkowania opony to 10 lat. Niemniej specjaliści zalecają regularne przeglądy ogumienia, zwłaszcza jeśli opona ma już ponad 5 lat. Warto dodać, że ewentualne wybrzuszenia mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Opony są ważną częścią auta, która w dużej mierze decyduje o bezpieczeństwie na drodze. Dlatego nie warto oszczędzać na tym aspekcie tylko regularnie kontrolować stan opon i wymieniać je na nowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie