Kłopotliwe ósemki. Usunąć czy nie?

Mateusz Nowak
22.08.2017

Ósemki, nazywane potocznie zębami mądrości, bywają bardzo problematycznym elementem uzębienia dorosłego człowieka. Radość z ich wyrośnięcia (zgodnie z przesądem oznacza to dojrzałość i mądrość) potrafi szybko ustąpić miejsca cierpieniu z bólu. Dlatego część stomatologów zaleca profilaktyczne usunięcie ósemek. Są jednak i tacy, którzy kategorycznie to odradzają. Jak zwykle bywa w takich przypadkach, racja leży gdzieś pośrodku.

Zęby, które... nie są do niczego potrzebne

Problem z ósemkami jest taki, że w zasadzie te zęby nie mają żadnego większego znaczenia dla człowieka. Ich niefortunne umiejscowienie sprawia natomiast, że bardzo często atakuje je próchnica. Domycie ósemek jest trudne i wymaga poświęcenia na to czasu, o czym zbyt często zapominamy.

U większości ludzi ósemki pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia. Jednak zdarzają się przypadki, gdy zęby mądrości wyrastają dopiero w okolicach czterdziestki lub do końca życia nie przebijają dziąsła, pozostając jedynie w kości.

Ekstrakcja ósemek to nie zwykły zabieg dentystyczny

Osoby, które chcą profilaktycznie usunąć ósemki, bo np. obawiają się próchnicy (zęby mądrości łatwo infekują sąsiednie trzonowce), powinny sobie zdawać sprawę ze stopnia skomplikowania tej procedury. W praktyce ekstrakcja ósemek jest zabiegiem chirurgicznym, którego może się podjąć jedynie doświadczony dentysta.

Ósemki są bardzo mocno osadzone w łuku zębowym, często mają nietypową liczbę korzeni i dziwny kształt, co utrudnia ekstrakcję. Poza tym niefortunne miejsce jest silnie unerwione, dlatego lekarz nie może sobie pozwolić na żaden błąd.

Jeśli zabieg przebiega bez komplikacji, usunięcie ósemki nie powinno zająć więcej niż 30 minut. Ekstrakcję przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym – po zabiegu pacjent musi dbać o to, aby do rany nie wdało się zakażenie, pomocne są też zimne okłady. Czasami niezbędne jest stosowanie silnych leków przeciwbólowych. Opuchlizna schodzi po około tygodniu.

Kiedy zaleca się usunięcie ósemek?

Istnieją medyczne wskazania do ekstrakcji zębów mądrości. Są to:

  • Zaawansowana próchnica ósemki, która wymaga leczenia kanałowego (a to w przypadku zębów mądrości jest niezwykle trudne),
  • Krzywe wyrośnięcie ósemki,
  • Ząb mądrości prowadzi do deformacji łuku zębowego i powoduje stłoczenie pozostałych zębów,
  • Ósemka jest źródłem ciągłych zapaleń dziąseł,
  • Wrastanie ósemki w policzek,
  • Ząb nie chce się całkowicie wyrżnąć.

Decyzję o usunięciu zęba lub zębów mądrości pacjent musi podjąć po konsultacji z dentystą. Jeśli jest wskazanie, nie warto się długo zastanawiać, bo dolegliwości związane z ósemkami zwykle są bardzo dokuczliwe.
 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie