Kredyt a pożyczka – jakie są różnice?

Maciej Piwowski
17.06.2019

Bez żadnych wątpliwości można stwierdzić, że oba te pojęcia odnoszą się do pożyczania czegoś. Najczęściej chodzi tu o pieniądze i rzeczywiście zarówno kredyt, jak i pożyczka mogą się wiązać z zaciąganiem zobowiązania finansowego. Jak więc je odróżnić? Warto sobie odpowiedzieć na to pytanie, żeby wiedzieć, czy zaciągamy kredyt, czy pożyczkę. Bo różni je nie tylko nazewnictwo, czy nawet miejsce, w którym wnioskujemy o gotówkę.

Czym się różni kredyt od pożyczki?

Kredyt i pożyczka różnią się między innymi tym, kto może ich udzielić. W przypadku kredytu mówimy o banku, natomiast w odniesieniu do pożyczki możemy mówić albo o osobie fizycznej, która jest właścicielem pożyczanych dóbr, albo o instytucji finansowej. Nie bez powodu w tym kontekście zostało użyte sformułowanie „pożyczanych dóbr”. Przedmiotem pożyczki mogą być bowiem zarówno pieniądze, jak również przedmioty. Warto też zaznaczyć, że umowę pożyczki regulują przepisy prawa cywilnego, natomiast w przypadku kredytu odpowiednią ustawą jest prawo bankowe.

Co to jest kredyt?

Kredytu zawsze udzielają banki i nie ma żadnego wyjątku od tej reguły. Termin ten oznacza kwotę środków pieniężnych, które kredytodawca (bank) przekazuje kredytobiorcy (klient) na czas określony w umowie. Umowa ta powinna zostać sporządzona pisemnie i musi zawierać takie informacje jak kwotę, zasady i termin spłaty kredytu, wysokość oprocentowania i innych kosztów związanych z kredytem. Kredyt możemy otrzymać po pozytywnej weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Ważne jest również to, że kredyt zawsze bierzemy na określony cel, więc zawsze należy go wskazać.

Czym właściwie jest pożyczka?

Pożyczka jest terminem zdecydowanie szerszym niż kredyt. Głównie z tego względu, ze może jej udzielić nie tylko instytucja finansowa (w tym też bank), ale również osoba fizyczna. Warto jednak wiedzieć, ze pożyczyć możemy rzeczy, które należą tylko i wyłącznie do nas (jako pożyczkodawcy), a nie jakichkolwiek osób trzecich. Cechą odróżniającą kredyt od pożyczki jest fakt, że w przypadku zaciągania tej drugiej w firmie pożyczkowej wcale nie musimy podawać celu, na jaki chcemy pożyczyć gotówkę.

Co jest lepszym wyborem dla Klienta – szybka pożyczka online, czy kredyt w banku?

Odpowiedź na powyższe pytanie należy uzależnić od tego, jak wysokiej kwoty potrzebujemy. Jeżeli chcemy kupić mieszkanie, to bez wątpienia najlepszym wyborem będzie kredyt hipoteczny, natomiast w przypadku mniejszych kwot lepiej się może sprawdzić pożyczka.

Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są szybkie pożyczki udzielane przez Internet. W firmach oferujących tego typu usługi możemy pożyczyć kwotę rzędu nawet kilku tysięcy złotych, co wystarczy na pokrycie mniejszych wydatków. Warto też wiedzieć, że potocznie zwane chwilówki są zdecydowanie szybszą metodą na uzyskanie dodatkowej gotówki – wszystko odbywa się online i nie musimy wypełniać wielu wniosków, wystarczy jeden, prosty formularz.

Pożyczka przez Internet w SMART pożyczka – czym się wyróżnia?

Szybka pożyczka online w Smart Pożyczka to bardzo interesująca oferta z kilku względów. Po pierwsze, możemy wnioskować o pierwszą pożyczkę za darmo. To promocyjna oferta, dzięki której nowi Klienci mogą pożyczyć kwotę nawet do 3000 zł za 0 zł na 30 dni, warunkiem skorzystania z promocji jest terminowa spłata. To opcja warta uwagi, jeżeli potrzebujemy szybko dodatkowej gotówki.

Maksymalna kwota pożyczki, o jaką możemy wnioskować w przypadku tej strony to 7 000 złotych na okres 30 dni. Należy też podkreślić, że cała procedura wnioskowania o pożyczkę jest naprawdę szybka – wystarczy wybrać kwotę pożyczki i określić termin spłaty za pomocą wygodnych suwaków, wypełnić prosty wniosek i poczekać na decyzję. Trwa to zaledwie kilka minut. Firma kładzie również nacisk na bezpieczeństwo danych klientów, więc nie musimy się o to martwić.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie