Lampy do projektorów – co warto wiedzieć?

Mariusz Siwko
04.06.2020

Projektory to urządzenia coraz częściej i chętniej stosowane. Wbrew pozorom, nadają się również do wykorzystania w mieszkaniu. W zależności od urządzenia, jakie wybierzemy, możemy uzyskać dzięki nim naprawdę klarowny obraz, z pełną głębią barw – wliczając w to intensywną czerń. Najbardziej wrażliwym elementem projektora jest jego lampa, która też najczęściej ulega awariom. Niekiedy, dzieje się to na skutek niewłaściwego korzystania z projektorów.

Budowa lampy do projektora

W budowie lampy do projektora wyróżnić należy przede wszystkim niezwykle intensywną żarówkę. Jest ona zainstalowana w odpowiednim module, pozwalającym jednocześnie na jej stabilizację oraz manipulację. Moduł pełni także dodatkowe, istotne funkcje – stanowi osłonę żarówki w sytuacji wstrząsów, chroniąc ją przed potencjalnymi uszkodzeniami. Co równie ważne, soczewki obecne w modułach redukują ilość promieni UV, emitowanych przez rzutnik.

Moduł może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej, są to wytrzymałe tworzywa sztuczne, o dużym stopniu odporności na wysokie temperatury.

Wewnątrz modułu znajduje się też odpowiednia soczewka, odpowiedzialna za filtrowanie wysyłanych promieni świetlnych oraz za ich precyzyjne nakierowywanie we właściwym kierunku.

Ponadto, w budowie modułu wyróżnić należy zestaw przewodów przyłączeniowych, podłączanych do tak zwane balastu lamp, czyli jego obwodu. Pozwala to na połączenie lampy z samym projektorem.

Żarówki do projektorów

Najważniejszym składnikiem żarówki w projektorach jest tak zwany żarnik. Jest to specyficzna rurka wykonana z bezbarwnego szkła, wyposażona w odpowiednie zagłębienia. W nich znajdują się niewielkie porcje rtęci. W żarniku znajdziemy także elektrody, pomiędzy którymi – po rozpoczęciu pracy żarnika – tworzy się łuk elektryczny. Za sprawą rtęci, wchodzi on w specjalne reakcje, w wyniku których zaczyna emitować wiązki światła.

Ponieważ powstające światło emitowane jest w różnych kierunkach, aby nakierować je w pożądaną stronę, stosuje się reflektor. Reflektor ma kształt bańki (niekiedy lekko wydłużonej), wewnątrz której znajduje się żarnik. Od środka, jej powierzchnia pokryta jest specjalnym materiałem odblaskowym. Dzięki temu reflektor odbija wysyłane promienie świetlne, które zostają przekierowane w stronę układu optycznego.

Wymiana lampy do projektora

Lampy do projektorów potrafią być naprawdę drogie. Z tych powodów, stosuje się niekiedy ich zamienniki, produkowane przez innych producentów niż sam projektor, jednak w pełni z nim kompatybilnych. Wówczas, zastosowane lampy takie mają zbliżone lub nawet identyczne parametry, jak te oryginalne.

W przypadku lamp, które zostały zainstalowane w module, ich montaż jest dość prosty. W celu jego wykonania należy dysponować zwykłym śrubokrętem – i bez problemu wykonać montaż samodzielnie. W innym przypadku konieczne może być skorzystanie z fachowej pomocy.

Osobom poszukującym sprawdzonych i zaufanych dostawców lamp do rzutników polecamy zapoznać się z ofertą Przenosne.pl, w której można znaleźć lampy niemal wszystkich dostępnych w naszym kraju producentów.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie