Leczenie białaczek. Od czego zależy i jak wygląda terapia?

Mariusz Siwko
02.03.2020

Leczenie białaczek różni się w zależności od ich rodzaju. Inny rodzaj terapii wybiera się w przypadku białaczek ostrych, przewlekłych, szpikowych, limfatycznych. Jak wygląda leczenie białaczek?

Leczenie białaczek to proces skomplikowany, wymagający specjalistycznej wiedzy. Najważniejsza w przypadku wdrożenia odpowiedniej terapii jest jednak szczegółowa i trafna diagnoza. To bowiem od rodzaju białaczki, jej charakteru i stadium zależy decyzja o podejmowanym leceniu.

Przewlekła białaczka szpikowa - leczenie

Jedną z najistotniejszych kwestii przy podjęciu leczenia jest zidentyfikowanie podłoża genetycznego choroby, czyli rodzaju mutacji, która ją wywołuje. Ma to kluczowe znaczenie m.in. w odpowiednim dobraniu leków.

Przewlekła białaczka szpikowa powstaje w wyniku niewłaściwej mutacji genetycznej, w której jedna z par chromosomów komórek macierzystych szpiku w nieprawidłowy sposób łączy się tworząc niewłaściwy, patologiczny gen, który następnie ma wpływ na pozostałe, zdrowe komórki.

Wówczas najczęściej stosuje się terapie celowane, które mają na celu zniwelowanie efektu mutacji. Dzięki tego rodzaju nowoczesnym metodom leczenia coraz rzadziej niezbędna jest klasyczna chemioterapia. Przy nowotworach tego typu stosuje się np. leki z grupy inhibitor kinaz tyrozonowych, których najważniejszym zadaniem jest zahamowanie podziałów nieprawidłowych komórek.

Przewlekła białaczka limfocytowa - leczenie

W leczeniu najczęściej spotykanego rodzaju białaczki - przewlekłej białaczki limfocytowej – najważniejszym celem jest przedłużenie życia pacjenta.

Z uwagi na to, że najczęściej ten typ nowotworu krwi diagnozuje się u osób starszych, w leczeniu przede wszystkim kładzie się nacisk na zatrzymanie postępowania nowotworu. Całkowity powrót do zdrowia nie jest przy tego rodzaju terapii możliwy.

W tym przypadku zazwyczaj stosuje się chemioterapię i, dodatkowo, terapię celowaną z wykorzystaniem np. monoklonalnych przeciwciał, a więc białka skierowanego na komórki nowotworowe. Zdarza się, że niezbędne w dalszej kuracji jest przeszczepienie szpiku. W tym jednak przypadku niezbędne jest znalezienie odpowiedniego dawcy, tzw. genetycznego bliźniaka, co nie jest prostym zadaniem. Według szacunków tzw. prawdopodobieństwo zgodności tkankowej w przypadku tak blisko spokrewnionych osób jak rodzeństwo wynosi zaledwie ok. 25 procent.

Więcej informacji o rodzajach, objawach białaczek, a także sposobach ich diagnozowania i leczenia znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie