Maść na oparzenia – jak działa i czy jest skuteczna?

Mariusz Siwko
18.03.2020

Maść na oparzenia przyniesie ulgę i przyspieszy regenerację skóry, gdy ulegnie ona poparzeniu. Warto mieć taki specyfik w domowej apteczce, gdyż oparzenia skóry mogą zdarzyć się w wyniku jej kontaktu z gorącymi substancjami czy też przedmiotami podczas wykonywania codziennych czynności.

1. Oparzenia – ogólna charakterystyka.
2. Kiedy można stosować maść na oparzenia?

Poza wspomnianymi wcześniej przyczynami oparzeń skóry, czyli w wyniku kontaktu z gorącymi substancjami (na przykład podczas gotowania) czy przedmiotami (w trakcie prasowania), poparzenia są często wynikiem działania promieni słonecznych. Wrażliwa skóra wystawiona na ich działanie potrafi ulec uszkodzeniom, które objawiają się mocnym zaczerwienieniem, a także pojawieniem się pęcherzy. Oparzenie oparzeniu nierówne – skutki niektórych z nich można leczyć domowymi sposobami, stosując na przykład maść na oparzenia, a inne wymagają wizyty u lekarza specjalisty.

Oparzenia – ogólna charakterystyka

Oparzenia mogą przybierać różną postać i mieć różne nasilenie. Ich grupowaniu służy 4-stopniowa skala. Do najłagodniejszych należą oparzenia I stopnia – uszkodzony jest tylko naskórek, a innymi objawami są zaczerwienienie i ból. Nieco poważniejsze jest oparzenie II stopnia – tutaj do objawów dochodzą jeszcze pęcherze wypełnione przezroczystym płynem. Do oparzeń poważnych zalicza się te III stopnia – uszkodzona jest skóra właściwa i tkanka tłuszczowa oraz oparzenia stopnia IV – zniszczeniu ulega skóra, często uszkodzone są też mięśnie. Dwa ostatnie przypadki bezdyskusyjnie wymagają wizyty u lekarza i specjalistycznej pomocy. Oparzenia I i II stopnia można w celu złagodzenia bólu i przyspieszenia regeneracji tkanek potraktować odpowiednimi maściami na oparzenia.

Kiedy można stosować maść na oparzenia?

Jak już wcześniej wspomniano, maść na oparzenia można stosować, gdy skóra nie jest mocno uszkodzona w wyniku działania wysokiej temperatury. Jeśli jednak mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do stopnia poparzenia albo oparzenie goi się zbyt długo, warto zasięgnąć porady dermatologa. W większości łagodnych oparzeń można stosować maści, które skórę:

  • chłodzą,
  • nawilżają i natłuszczają,
  • koją,
  • regenerują.

Najskuteczniejsze maści na oparzenia zawierają: witaminę A, olej lniany, wyciąg z nagietka (silne działanie antybakteryjne), olej z nasion konopi siewnej czy nanosrebro. Niektóre mają w składzie substancje chłodzące oraz przeciwbólowe. Ważne jest też, aby maści na oparzenia miały działanie antyseptyczne.

Z szeroką ofertą specyfików pomagających w uporaniu się z oparzeniem można zapoznać się na stronie https://www.nowafarmacja.pl/masc-na-oparzenia/. Odpowiednio dobrana maść na oparzenia na pewno skróci czas regeneracji skóry i sprawi, że leczenie będzie bardziej komfortowe.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie