Nadwyżka prądu z fotowoltaiki – co w takim przypadku?

Mateusz Nowak
06.10.2022

Rozważasz wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej, jednak nie wiesz, co dzieje się z nadwyżką wyprodukowanej energii? Do dyspozycji masz aż 3 rozwiązania, dzięki którym niezależnie od nasłonecznienia żadna kilowatogodzina nie zmarnuje się!

Nadwyżka energii w instalacjach fotowoltaicznych on-grid

Produkcja energii elektrycznej przez instalację fotowoltaiczną podlega fluktuacjom – z oczywistych względów dobowym, ale również zależnym od pory roku, bo wiosną i latem nasłonecznienie jest większe niż jesienią oraz zimą. W twojej instalacji z pewnością pojawią się momenty, w której wystąpi nadwyżka produkowanego prądu. Pierwszą możliwością, aby na tym nie stracić jest instalacja fotowoltaiczna on-grid, czyli podłączona do sieci elektroenergetycznej.

Wybierając to rozwiązanie zostajesz prosumentem, a więc jednocześnie producentem i konsumentem energii elektrycznej. Nadwyżka wyprodukowanego prądu trafia do sieci, natomiast w chwili niedoboru może być z niej pobrana – depozyt trwa 12 miesięcy, a przez ten czas masz prawo pobrać energię o wartości 80% przesłanej do sieci lub 70%, kiedy moc instalacji fotowoltaicznej przekracza 10 kW.

Nadwyżka energii w instalacjach fotowoltaicznych off-grid

Drugą możliwość stanowi magazynowanie energii w ramach instalacji off-grid, która nie jest połączona z siecią elektroenergetyczna. Tego rodzaju instalacja musi być wyposażona w magazyn energii, z którego prąd będzie pobierany w chwili niedoboru, gdy panele fotowoltaiczne nie pracują. Jest to sposób na uzyskanie pełnej niezależności od dostawców energii.

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne

Na rynku dostępne są również komponenty do zbudowania hybrydowej instalacji fotowoltaicznej. Taka instalacja jest zdolna do magazynowania prądu, ale kiedy akumulatory są naładowane na 100%, nadwyżka trafia do sieci, dokładnie tak samo, jak w przypadku instalacji on-grid. Kiedy następuje niedobór, energia elektryczna jest w pierwszej kolejności pobierana z magazynu, a dopiero później z sieci.

Domowa instalacja fotowoltaiczna to sposób na ogromną oszczędność, ale na fotowoltaice można dodatkowo zarabiać. Wystarczy, że posiadasz ziemię rolną o niskiej klasie gleby, aby czerpać z niej pasywny dochód za sprawą dzierżawy gruntów pod farmy fotowoltaiczne. W ten sposób możesz zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie z jednego hektara ziemi, nie ponosząc przy tym żadnego ryzyka, jak ma to miejsce, gdy zdecydujesz się na uprawę ziemi.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie