Nebulizator siateczkowy vs nebulizator pneumatyczny. Co warto wiedzieć?

Remigisz Szulc
06.08.2022

Nebulizator to urządzenie, które dziś warto mieć w domowej apteczce. Boom na podobne urządzenia rozpoczął się dość niedawno, bo wraz z wybuchem pandemii COVID-19. Niemniej jednak nebulizatory były już obecne od dawna w aptekach i internecie. Łatwy dostęp do tych urządzeń spowodował, że wśród użytkowników zdania co do skuteczności działania poszczególnych rodzajów nebulizatorów, są podzielone. W tym materiale porównamy sobie więc dwa z nich: nebulizator siateczkowy oraz nebulizator pneumatyczny.

Inhalacje: terapia wziewna – urządzenia i metody

Na wstępie warto przypomnieć sobie o tym, że na rynku dostępne są trzy rodzaje nebulizatorów: siateczkowe, pneumatyczne oraz ultradźwiękowe. Trzeci rodzaj niestety nie nadaje się dla każdego pacjenta, ponieważ ultradźwięki mogą uszkadzać strukturę białek niektórych substancji leczniczych (sterydowych i antybiotyków). Z tego względu poniżej omówimy dwa pierwsze rodzaje, dzięki którym można podawać niemal wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji (oraz sól fizjologiczną NaCl 0,9%).

Warto tutaj wspomnieć również o tym, że oprócz specjalistycznych urządzeń do przeprowadzania terapii inhalacyjnej, w leczeniu dolegliwości w układzie dróg oddechowych, można stosować również domowe „parówki” z wykorzystaniem ulubionych ziół bądź olejków eterycznych. Z tą metodą warto jednak uważać, szczególnie przy dzieciach. Przejdźmy zatem do omówienia wyżej wymienionych nebulizatorów.

Nebulizator siateczkowy – wibrująca membrana

Nebulizator siateczkowy, który bardzo często można również spotkać pod nazwą „membranowy”, to inhalator ze specjalną dyszą rozpylającą. Jest to urządzenie należące do inhalatorów elektronicznych i według wielu opinii – jest najwydajniejszy.

Ogólnie nebulizatory to urządzenia, które wytwarzają aerozol, czyli „leczniczą mgiełkę”. Nebulizator siateczkowy wytwarza ją za pomocą wibrującej membrany. Membrana przepycha zaaplikowany w zbiorniczku lek przez cienkie otwory w obecnej w środku siatce (ang. mesh), tym samym zmieniając go we wspomniany już aerozol. Jest to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu. Podczas swojej pracy nie wydaje z siebie niemal żadnego dźwięku, dlatego polecany jest szczególnie małym dzieciom i noworodkom. Jest również bardzo wydajny, precyzyjny i co najważniejsze – bezpieczny. Przy jego pomocy można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, jednak warto pamiętać o tym, by przed użyciem sprawdzić instrukcje użytkowania sprzętu.

Nebulizator pneumatyczny – sprężone powietrze

Nebulizator pneumatyczny można również spotkać pod nazwą „kompresorowy”, z racji tego, że w swojej pracy wykorzystuje kompresor oraz sprężone powietrze. Powietrze to przepływa przez dyszę z dużą siłą, co w rezultacie powoduje powstawanie aerozolu. Lek zostaje rozproszony na mikroskopijne kropelki, dlatego mamy wrażenie, jakbyśmy wdychali nie płynną substancję, lecz „mgiełkę”.

Inhalatory pneumatyczne stworzone zostały do tego, by podawać niewielkie dawki leków w krótkich odstępach czasu. Dla porównania nebulizatory siateczkowe wykorzystuje się do długotrwałego leczenia chorób i dolegliwości o charakterze przewlekłym. Niemniej oba te urządzenia mogą być stosowane również w celach profilaktycznych. Kompresor jest nieco głośniejszy niż wibrująca membrana, dlatego dla dzieci lepszym rozwiązaniem będzie zakup urządzenia typu mesh.

Omówione powyżej nebulizatory to urządzenia niezwykle skuteczne i bezpieczne. Terapię inhalacyjną zalecają zarówno lekarze, jak i rodzice. Stosuje się ją bowiem zarówno w warunkach ambulatoryjnych, szpitalnych, jak i w domu.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie