Niespodziewane awarie są prawdziwą zmorą kierowców. Stają się szczególnie kłopotliwe, gdy znajdujesz się wiele kilometrów od domu i z różnych przyczyn nie możesz wezwać pomocy.
Wszystkie narzędzia w twoim garażu, dzięki którym bez problemu wyeliminowałbyś awarie, zdają się na nic, jeśli utknąłeś na kompletnym pustkowiu bez dostępu do nich. Dlatego przed następną, dłuższą trasą warto odwiedzić sklep z podstawowymi narzędziami samochodowymi i zaopatrzyć swój pojazd w niezbędny ekwipunek. Poniżej znajdziesz listę obowiązkowych przedmiotów w bagażniku każdego przezornego kierowcy.
Pojemność akumulatorów niestety jest ograniczona. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował doładować baterie swojego auta, aby uruchomić pojazd lub pomóc komuś innemu, kto będzie w podobnej potrzebie. Wystarczająco trudne może być samo wezwanie pomocy, ale jeszcze bardziej frustrująca wydaje się być sytuacja, gdy żadne z was nie ma kabli rozruchowych. Wybierz przewody, które mają co najmniej trzy metry długości i upewnij się, że w zestawie znajduje się torba do ich przechowywania lub zaopatrz się w taką. Alternatywnym rozwiązaniem może być rozruchowy powerbank do samochodów, który pozwolić ci na uruchomienie swojego pojazdu bez pomocy innego kierowcy.
Niezależnie od tego, czy w twoim samochodzie znajduje się cały zapas lub koło dojazdowe, jedynie utrzymanie tego elementu w dobrym stanie zapewnia jego przydatność, kiedy będzie potrzebny. Może się jednak okazać, że koło zapasowe nie nadaje się do użytku. Właśnie w takich momentach przydaje się uszczelniacz do opon. Produkt tworzy trwałe uszczelnienie, które pomaga utrzymać ciśnienie w oponach aż do wizyty u wulkanizatora, nawet jeśli ten znajduje się bardzo daleko od ciebie. To rozwiązanie wystarczy w przypadku większości problemów z ogumieniem, jednak nie ratuje nas, gdy opona znacznie się rozerwie. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką sprawne koło zapasowe i pompkę, najlepiej taką z wbudowanym miernikiem ciśnienia.
Czy taśma klejąca jest narzędziem? W pewnych sytuacjach jak najbardziej! Wraz z nożem do jej cięcia, dobra, wytrzymała taśma jest niezastąpioną pomocą przy tymczasowych naprawach, takich jak przeciekający przewód z którymś z płynów, czy w przypadku pękniętego lub zwisającego elementu uszkodzonego nadwozia. Taśmę możesz wykorzystać nawet podczas prac w pobliżu gorących powierzchni, poprzez owinięcie jej wokół palców, jeśli nie masz dostępu do rękawic.
Jeśli któraś ze śrub zaczyna się luzować lub wibrować jest to wyraźny znak, że czas ją dokręcić, aby nie naruszyć konstrukcji pojazdu i twojego bezpieczeństwa. Odpowiedni komplet nasadek i śrubokrętów pomoże ci zabezpieczyć każde luźne połączenie.
Nawet jeśli latarka w twoim smartfonie świeci wystarczająco mocno, aby pozwolić ci na nocne naprawy, to po co marnować jego baterię, skoro dedykowane narzędzie zrobi to lepiej? Dzisiejsze latarki działające w technologii LED zapewniają jasną i szeroką wiązkę światła. Latarka czołowa może być najlepszym rozwiązaniem, ponieważ umożliwi ci pracę obiema rękami.
Praca przy naprawie pojazdu bez sprzętu ochronnego może być niebezpieczna. Oprócz kamizelki odblaskowej warto wyposażyć się także w rękawice robocze i okulary ochronne. Dla jednych mogą to być dodatkowe „graty” wożone w bagażniku, a dla innych środki ochrony zdrowia w podbramkowych sytuacjach.
Zimą wiele osób musi walczyć z zamarzniętymi szybami swoich samochodów. Narzędzie łączące funkcje szczotki i skrobaczki pomoże usunąć nagromadzony lód i zmieść śnieg. Warto także zaopatrzyć się w dobry odmrażacz do szyb. Jeśli mieszkasz tam, gdzie zimowe warunki bywają naprawdę niesprzyjające lub często podróżujesz do takich regionów, bardzo przydatna może okazać się składana łopata do śniegu.
Artykuł partnera.