Obiekty przemysłowe - jakie są rodzaje bram przemysłowych?

Antoni Kwapisz
16.12.2021

W obiektach takich jak hale produkcyjne, magazynowe, usługowe czy rolnicze już na etapie projektowania uwzględnia się liczbę oraz rodzaj bram przemysłowych. Są one ważne nie tylko dlatego, że umożliwiają rozładunek oraz załadunek materiałów i towarów, lecz także zapewniają płynną komunikację. Jakie rodzaje bram przemysłowych stosuje się najczęściej?

Budowa hal przemysłowych wymaga przemyślenia i zastosowania różnorodnych rozwiązań ułatwiających korzystanie z obiektów. Takim rozwiązaniem, które wpływa m.in. na swobodę komunikacyjną w hali, są bramy przemysłowe. Dobrze dobrane pozwalają na sprawną komunikację pieszą i samochodową, zabezpieczają towary i materiały znajdujące się wewnątrz zarówno przed osobami niepowołanymi, jak i czynnikami atmosferycznymi, wpływają na ograniczenie przepływu powietrza, a tym samym na komfort termiczny oraz w niektórych przypadkach odpowiadają za ochronę akustyczną.

Czym się kierować przy wyborze bram przemysłowych? Ich wytrzymałością na częste otwieranie i zamykanie oraz jakością materiałów wykorzystanych do produkcji. Im wyższa jakość, tym większe prawdopodobieństwo, że nie trzeba będzie niczego szybko naprawiać albo wymieniać. Należy również pamiętać o konieczności dostosowania wymiarów bramy do rozmiarów obiektu i potrzeb inwestora. Podobnie jest z liczbą otworów, którą dobiera się do rodzaju prowadzonej działalności oraz wielkości hali – obiekty przemysłowe mogą mieć od jednej do nawet kilkudziesięciu bram.

Szukasz generalnego wykonawcy budującego hale stalowe? Chcesz wiedzieć więcej na temat rozwiązań wykorzystywanych przez budownictwo przemysłowe? Przejrzyj bazę wiedzy tworzoną przez Commercecon: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/

Bramy segmentowe

Ze względu na rodzaj konstrukcji bramy dzielimy m.in. na segmentowe, przesuwne i roletowe. W halach przemysłowych najlepiej sprawdzają się bramy segmentowe wykonane ze stalowych albo aluminiowych elementów z warstwą ocieplenia. Jakie są zalety tego rozwiązania? Otwieranie i zamykanie odbywa się w ruchu pionowym po prowadnicach, dlatego można je wstawiać blisko siebie – dodatkowa przestrzeń do montażu nie jest konieczna. Da się je wyposażyć w drzwi serwisowe, które sprawdzają się szczególnie wtedy, gdy wymagane będzie rozwiązanie pozwalające na ruch pieszych bez obaw na nadmierną utratę ciepła.

Bramy przesuwne w obiektach przemysłowych

Drugi rodzaj bram przemysłowych to bramy podwieszane przesuwne. Mają bardzo prostą konstrukcję – montuje się je na prowadnicy, a następnie przesuwa po niej w bok, odsłaniając lub zasłaniając wejście. Czasami tego typu bramy wyposaża się dodatkowo w szczotki uszczelniające redukujące poziom hałasu.

Bramy roletowe

Hale przemysłowe wykorzystują również trzeci rodzaj bram przemysłowych – bramy roletowe lub inaczej rolowane. Wykonuje się je z wąskich paneli, które podczas otwierania nawijają się na wał nawojowy umieszczony nad otworem. Dzięki temu, że zajmują naprawdę niewiele miejsca, mogą być wykorzystane także w halach o bardzo ograniczonej przestrzeni. Minusem takiego rozwiązania jest brak możliwości wstawienia drzwi serwisowych i pełnych przeszkleń, ale za to da się w tego typu bramach zastosować ocieplenie wpływające na komfort termiczny w obiekcie.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie