Odfrankowienie kredytu - na czym polega?

Piotr Kowalczyk
29.06.2023

Odfrankowienie kredytu to pojęcie, które w ostatnich latach zyskało dużą popularność w Polsce, szczególnie w kontekście osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, odfrankowienie kredytu jest procesem, który ma na celu przeliczenie zobowiązania kredytowego z franków szwajcarskich na walutę krajową, czyli złote.

Czym jest kredyt frankowy?

Kredyt frankowy to po prostu kredyt, który zaciągnięty jest w walucie franka szwajcarskiego (CHF). Pomysł na takie kredyty pojawił się na początku XXI wieku, kiedy to niskie oprocentowanie i stabilność franka szwajcarskiego przyciągnęły uwagę zarówno banków, jak i klientów. Zaciąganie kredytów w tej walucie było atrakcyjne ze względu na niskie raty.

Dla wielu Polaków, którzy planowali zakup nieruchomości kredyt we frankach szwajcarskich stał się atrakcyjną opcją. Do 2008 roku liczba zaciągniętych kredytów we frankach szwajcarskich znacznie wzrosła.

Jednak sytuacja zmieniła się w 2008 roku, w czasie światowego kryzysu finansowego. Frank szwajcarski, jako jedna z najbezpieczniejszych walut na świecie, zaczął gwałtownie zyskiwać na wartości. W efekcie, Polacy, którzy zaciągnęli kredyty we frankach, musieli spłacać znacznie więcej, niż pierwotnie zakładali. W odpowiedzi na tę sytuację, pojawiły się różne propozycje rozwiązania problemu, w tym idea odfrankowienia kredytów.

Na czym polega odfrankowienie kredytu?

Odfrankowienie kredytu polega na przeliczeniu kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich na walutę krajową, czyli w przypadku Polski – na złote. To oznacza, że osoba, która zdecyduje się na odfrankowienie kredytu, zobowiązuje się do spłaty kredytu w złotówkach, a nie we frankach.

Proces odfrankowienia kredytu ma na celu zabezpieczenie osób przed ryzykiem związanym z wahaniem kursu franka szwajcarskiego. Jeśli kurs franka rośnie, to wartość kredytu we frankach zaciągniętego przez osobę mieszkającą i zarabiającą w Polsce, rośnie również. W efekcie osoba ta musi spłacić więcej złotych, niż pierwotnie zakładała. Odfrankowienie kredytu ma na celu eliminację tego ryzyka.

W praktyce proces odfrankowienia kredytu zazwyczaj obejmuje kilka kroków. Kredytobiorca musi między innymi podjąć decyzję o odfrankowieniu i zwrócić się do banku z odpowiednim wnioskiem. Następnie bank przelicza kredyt na złote, biorąc pod uwagę aktualny kurs franka.

Warto zaznaczyć, że decyzja o odfrankowieniu kredytu powinna być podjęta po dokładnym rozważeniu wszystkich zalet i ryzyk. W tym procesie pomocna może być profesjonalna kancelaria, tak jak kancelaria frankowa, która specjalizuje się w doradztwie w zakresie kredytów frankowych.

Pomoc prawna kancelarii adwokackiej Babiak 

Osobom, które chcą odfrankowić swój kredyt, jednak nie wiedzą, w jaki sposób się za to zabrać, polecamy pomoc kancelarii adwokackiej Babiak, zajmującej się sprawami frankowiczów. Specjaliści z kancelarii adwokackiej dokonają szczegółowej analizy sytuacji finansowej kredytobiorcy, warunków kredytu, historię spłat. W razie potrzeby zajmą się także negocjowaniem warunków z bankiem.

Podsumowanie

Odfrankowienie kredytu jest procesem, który ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z wahaniem kursu franka szwajcarskiego, poprzez przeliczenie kredytu zaciągniętego w tej walucie na walutę krajową, czyli złote. Pomoc w odfrankowieniu kredytu może zaoferować kancelaria adwokacka, np. kancelaria frankowa Babiak. Specjaliści nie tylko doradzą, pomogą przygotować stosowne pisma i dokumenty, ale także w razie potrzeby będą negocjować z bankiem odpowiednie warunki umowy spłaty kredytu.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie