Online grooming, zagrożenia – co powinni zrobić rodzice?

Piotr Kowalczyk
20.03.2023

Mimo że codziennie korzystamy z Internetu, wciąż nie zdajemy sobie sprawy z wielu zagrożeń, na które możemy się natknąć. Nawet jako doświadczeni użytkownicy ciągle jesteśmy zaskakiwani przez kreatywność atakujących. Nic dziwnego, że zaniepokojeni rodzice szukają Program do śledzenia Telegram i innych mediów społecznościowych, aby mieć oko na swoje dzieci. Jedną z popularniejszych form ataku na dzieci stał się w ostatnim czasie grooming. Czy wiesz, co to jest i jak się przed nim bronić? Przekonaj się!

Grooming – co to jest?

Racja, w dzisiejszym świecie używamy wielu słów pochodzenia angielskiego. Nie inaczej jest w tym przypadku. Zatem przejdźmy do rzeczy – grooming, co to jest?

Być może zdarzyło Ci się słyszeć o dorosłych, którzy podszywają się pod dzieci. W epoce Internetu jest to – aż prosi się powiedzieć – dziecinnie proste. Wystarczy założyć profil na dowolnym portalu społecznościowym, podać fałszywe dane i gotowe.

Często zdarza się, że takie osoby wrzucają na swoje fałszywe profile zdjęcie dziecka w wieku podobnym do ofiar. Można ich znaleźć setki w Internecie, w większości przypadków trudno ocenić czy są prawdziwe.

Właśnie tym jest grooming. Dorosły nawiązuje z dzieckiem nić sympatii, którą później wykorzystuje do własnych celów.

Zagrożenie w Internecie – moje dziecko ofiarą groomingu?

Skoro już wiesz czym jest grooming, pewnie zdajesz sobie sprawę jak istotną kwestię stanowi ochrona Twojego dziecka przed podobnymi niebezpieczeństwami. Jak jednak dowiedzieć się czy Twoje dziecko padło ofiarą groomera? Poznaj kilka wskazówek.

O problemie groomingu mogą świadczyć następujące czynniki:

  • tajemniczość w stosunku do rodziców („Nie powiem wam, z kim piszę.”),
  • nadzwyczaj częste korzystanie z telefonu,
  • komunikacja z nieznajomymi,
  • niespodziewane prezenty,
  • utrata zainteresowania pasjami,
  • treści pornograficzne na telefonie oraz wiadomości na tematy seksualne,
  • zwiększone zużycie Internetu,
  • częste zmiany nastroju (wahania, ekstremalne poziomy).

Mimo że wypisaliśmy wiele możliwych objawów tego, że Twoje dziecko padło ofiarą groomingu, nie można bagatelizować żadnego z nich. Zagrożenie w Internecie ma to do siebie, że większość ludzi dowiaduje się o nim wtedy, gdy jest już za późno. Dlatego warto już od samego początku mieć się na baczności.

Podobny scenariusz rodzice mogą zaobserwować w sytuacji, gdy dziecko aklimatyzuje się w nowych warunkach. Pobudzona ciekawość, wzmożona potrzeba akceptacji oraz chęć spróbowania nowych rzeczy sprawia, że dziecko jest szczególnie podatne na tego typu ataki. Bardzo łatwo jest wtedy wykorzystać naturalną łatwowierność dzieci.

Co zrobić gdy moje dziecko stało się ofiarą groomera?

Aby zapobiec sytuacji, w której ktoś wykorzystał Twoje dziecko, zastosuj kilka środków bezpieczeństwa, które mogą pomóc w ochronie Twojej pociechy. Oto kilka z nich:

  1. Porozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniu. Wyjaśnij, że jest ono bardzo niebezpieczne.
  2. Uczul dziecko, by nikomu nie podawało swoich danych ani nie kontaktowało się z osobami, których nie zna w realnym świecie.
  3. Opowiedz historię, w której ktoś padł ofiarą groomingu. Twoje dziecko powinno zapamiętać taką sytuację i uważać na nią.

Możesz również zadbać o właściwy poziom ochrony rodzicielskiej, by zagrożenia wynikające z korzystania z Internetu były jak najmniejsze. Pomocna w tym względzie będzie aplikacja mSpy, dzięki której będziesz w stanie:

  • kontrolować wiadomości, które otrzymuje i wysyła Twoje dziecko,
  • sprawdzić, czy na telefonie nie ma podejrzanych plików multimedialnych,
  • weryfikować aplikacje, z których korzysta Twoje dziecko.

Pamiętaj też, by Twoje dziecko miało pewność, że w sytuacji zagrożenia może się do Ciebie zwrócić po pomoc. Każdy z nas popełnia błędy, jednak ich konsekwencje zawsze są mniejsze, gdy prosimy o pomoc osoby godne zaufania i bardziej od nas doświadczone.

Podsumowanie

Groomer – co to znaczy wykorzystać naiwność dziecka… Mimo że większości z nas bagatelizowanie tego typu zagrożenia przychodzi bardzo łatwo, musimy chronić przed nim nasze dzieci. W krótkim czasie mogą one stać się ofiarami, dlatego zainwestuj we właściwe narzędzia, które pomogą Ci w walce z groomingiem. Jednym z nich jest aplikacja mSpy.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie