Opieka nad starszymi osobami w czasie pandemii

Antoni Kwapisz
18.05.2021

Pandemia spowodowała, że mniej odwiedzamy i pomagamy starszym osobom w rodzinie. Nie chcemy ich narażać na ewentualne zarażenie wirusem SARS COV-2. Niemniej to spowodowało, że osoby starsze mogą czuć się zaniedbane i zapomniane.

Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa spowodowały, że staramy się nie odwiedzać starszych osób w naszych rodzinach. Każda wizyta to potencjalne zagrożenie. Niestety starsze osoby nie tylko mogą przez to czuć się bardziej samotne niż zwykle, ale także zaniedbane. Były zmuszone nagle przejąć obowiązki wykonywania czynności, w których były wyręczane. Sprzątanie, zakupy, zmywanie naczyń, gotowanie. To wszystko czynności, w których mogli liczyć na pomoc wnucząt czy dzieci. Obecnie wiele z nich musi wykonać te czynności samemu.

Dodatkowym problemem jest narastająca samotność, brak możliwości porozmawiania z drugą osobą, które nie wpływają pozytywnie ani na samopoczucie ani na zdrowie starszej osoby.

Rozwiązaniem jest czasowe zamieszkanie w mieszkaniu osoby starszej, tak by przebywać tylko z nią i móc się nią opiekować. Niestety wyjście do sklepu stwarza zagrożenie, więc tu ryzykujemy chyba, że jeszcze ktoś inny podrzuci nam zakupy pod drzwi.

W praktyce jednak ciężko o takie rozwiązania, bo nie każdy może sobie pozwolić na zamieszkanie w innym miejscu i pracę w 100% zdalną. Mimo zaleceń, wiele firm podczas trzeciej fali epidemii pracowało normalnie i pracownicy chodzili do pracy.

Lepszym rozwiązaniem jest zapewnienie starszej osobie ośrodka takiego jak np. DomLesneZacisze.pl które dostarcza zarówno godziwych warunków bytowania, z pełnym bogatym wyżywieniem i towarzystwem osób w wieku starszej osoby, jak również wykwalifikowanego personelu medycznego.

Rozwiązuje to temat robienia zakupów, sprzątania, prania i innych czynności codziennych, pomocy przy myciu i ubieraniu, gotowania i zapewnienia towarzystwa.

W tej sytuacji jest to najbezpieczniejsza i najwygodniejsza forma opieki. W gestii rodziny pozostaje jedynie odwiedzanie starszej osoby o ile oczywiście obostrzenia i sytuacja epidemiczna na to pozwalają.

Takie rozwiązanie wiąże się z kosztami, ale należy pamiętać, że samotne mieszkanie starszej osoby w mieszkaniu i zapewnienie jej opieki również stwarza konieczność poniesienia wszelkich kosztów z tym związanych: czynszu, opłat stałych za media, zakupów, opiekunki, pielęgniarki – jeśli zajdzie taka potrzeba. Tu wszystkie opłaty zawarte są w cenie opłaty za pobyt. Warto o tym pamiętać.

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie