Pieluszki wielorazowe — masz kilka możliwości i wiele zastosowań

Jerzy Biernacki
21.12.2021

Jednym z ważnych składowych każdej wyprawki dla nowego członka rodziny są artykuły higieniczne. W życiu każdego rodzica przychodzi taki czas, w którym trzeba będzie wybrać pieluchy dla swojego maluszka. Ponieważ wybór jest dość spory i warto już wcześniej rozważyć to, jakie pieluszki wielorazowe będą najlepszym rozwiązaniem.  Jakie są rodzaje pieluszek wielorazowych? Czym się charakteryzują oraz jakie jest ich zastosowanie?

Czy pieluszki wielorazowe są tak samo chłonne jak ich jednorazowe odpowiedniki?

Niestety odpowiedź na powyższe pytanie nie jest jednoznaczna. W przypadku przewijania maluszka co 2-3 godziny, chłonność pieluszek wielorazowych nie będzie znacząco odbiegać od normy pieluszki jednorazowej. Natomiast w sytuacjach, gdy pielucha jest zmieniana dopiero po jej sporym wypełnieniu, nie ma mowy o porównywalnym czasie użytkowania pieluszki. Wielorazówki wykonane są z materiału, który ma pewien stopień chłonności i nie jest wzbogacony chemicznymi żelami wysokoabsorpcyjnymi – tak więc, po pełnym nasyceniu moczem, materiał przepuści wilgoć, a pieluszka wielorazowa przemoknie.

Pieluszki muślinowe, tetrowe, bambusowe i nie tylko – rodzaje pieluszek wielorazowych

Wśród najczęściej wybieranych pieluszek wielorazowych można spotkać:

  • Pieluszki bambusowe – są one wykonane z przędzy bambusowej. Cechują się tym, że są bardzo chłonne — chłoną nawet do 60% więcej wilgoci w porównaniu z tradycyjnymi pieluszkami z bawełny. Pieluszki z bambusa wykazują właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Co więcej, działają na skórę niemowlaka przeciwzapalnie i łagodząco, zapobiegają bolesnym podrażnieniom oraz przyspieszają regenerację naskórka. W związku z tym są one szczególnie polecane dzieciom zmagającym się ze skórą atopową lub skłonną do alergii. Powierzchnia pieluszki wyróżnia się spośród innych – jest niesamowicie przyjemna w dotyku i miękka. Mimo swojej delikatności i miękkości pieluszki bambusowe są bardzo wytrzymałe. Warto wspomnieć, iż pieluszki wykonane z przędzy bambusowej są niesamowicie uniwersalne. Te o wymiarach 30 × 30 cm doskonale sprawdzą się jako chusteczka, myjka, czy przytulanka. Maluszki bardzo chętnie zasypiają wtulone w mięciutką pieluszkę. Tych rozmiarów pieluszka bambusowa może być także śliniaczkiem dla dziecka, bekałką lub gryzakiem. Większe rozmiary, jak np. 75 × 75 cm mogą przydać się do owijania maluszka w pierwszych dniach życia, jak również świetnie sprawdzają się jako prześcieradło do wózeczka lub łóżeczka. Pieluszka bambusowa może również być delikatnym ręcznikiem, kocykiem lub okryciem po kąpieli.
     
  • Pieluszki muślinowe – podobnie jak bambus, słyną ze swoich właściwości antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. To, co odróżnia ten materiał od innych tkanin, z których produkuje się pieluchy wielorazowe, to zdolność do pochłaniania wilgoci. Oznacza to, iż jest bardzo małe ryzyko przecieknięcia takiej pieluszki, a przeprany materiał suszy się niemal natychmiastowo. Pieluszki muślinowe doskonale sprawdzą się podczas karmienia, otulania maluszka po kąpieli, czy też podkładania podczas odbijania.
     
  • Pieluszki tetrowe — są one zazwyczaj wykonane z chłonnej i miękkiej bawełny 100%. Cechują się tym, że są tanie i sprawdzają się w wielu różnych sytuacjach. Ich niska cena sprawia, że w razie potrzeby nie szkoda wyrzucić ich do kosza. Co więcej, pieluszki tetrowe są odporne na działanie wysokich temperatur. Tak więc można je prać w bardzo wysokich temperaturach – mowa tutaj o wygotowywaniu i bezpiecznym prasowaniu. Warto wspomnieć, że tego typu pieluszki szybko schną. Pieluchy tetrowe mogą posłużyć jako podkładka podczas odbijania maluszka, ściereczka do wytarcia z buzi mleka podczas karmienia, ściereczka pod buzię maluszka w czasie jego snu, jak również pomoc podczas przewijania niemowlaka.
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie