Plan ewakuacyjny – najważniejsze elementy

Antoni Kwapisz
12.04.2022

Plan ewakuacyjny może się kojarzyć ze wszystkim, co najgorsze, ale w rzeczywistości jego stworzenie jest przejawem odpowiedzialności za siebie i swoich najbliższych. Żyjemy w tak niepewnych czasach,  że każdy powinien mieć taki plan na wypadek np. katastrofy klimatycznej, wojny czy innego groźnego wydarzenia. Opracowanie planu ewakuacyjnego nie jest trudne. Sprawdź, jakie elementy muszą się w nim znaleźć.

Podstawowe numery telefonów

W planie ewakuacyjnym zawsze zapisujemy przydatne numery telefonów – do wszystkich domowników, do służb ratunkowych, gestorów sieci oraz do osób, które mogą nam pomóc w razie jakiejś kryzysowej sytuacji.

Miejsce zbiórki

Kluczowym punktem planu ewakuacyjnego jest wskazanie miejsca zbiórki. Ma to być miejsce, w którym wszyscy domownicy spotkają się w razie ewakuacji i braku możliwości powrotu do domu. Miejsce powinno być charakterystyczne, łatwe do zapamiętania szczególnie dla dzieci – może to być np. pobliski dyskont.

Rzeczy do zabrania

W planie tworzymy listę rzeczy, które obowiązkowo trzeba zabrać ze sobą w razie ewakuacji. Optymalnie byłoby oczywiście skompletować plecak ewakuacyjny, jednak jeśli go nie mamy, to spisujemy sobie przedmioty, po które sięgamy w pierwszej kolejności, na przykład gotówkę, paszporty, pendrive z cyfrowymi kopiami dokumentów etc.

Docelowe miejsce spotkania

Poza miejscem zbiórki należy także wskazać to miejsce, do którego rodzina będzie podążać w warunkach ewakuacji. Jeśli domownicy nie zdążą zebrać się w pierwszym miejscu, to umawiamy się, że punktem spotkania jest np. dom dziadków, dom znajomych etc.

Kto za co odpowiada

W planie ewakuacyjnym przydzielamy konkretne obowiązki poszczególnym członkom rodziny. Można wskazać, że np. mama odpowiada za zabranie lekarstw, tata za odłączenie wszystkich instalacji i urządzeń oraz zamknięcie drzwi, dzieci natomiast za zabranie zwierzaka.

Z planem ewakuacyjnym muszą się zapoznać wszyscy domownicy

To kluczowa kwestia, o której nie można zapomnieć. Plan ewakuacyjny tworzy się dla całej rodziny, dlatego nawet małe dzieci muszą rozumieć, co się w nim znajduje. Dodatkowo nie zapominamy o aktualizowaniu planu, gdyby np. doszły nam kolejne przedmioty do zabrania czy zmieniły się numery telefonów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie