Całoroczną aurę w naszym kraju zdecydowanie najlepiej definiuje określenie “klimat umiarkowany ciepły przejściowy” oddający najważniejsze cechy uwarunkowania pogodowego nad Wisłą. Najczęściej towarzyszy nam duża zmienność warunków atmosferycznych, sześć termicznych pór roku, a także przytłaczająca większość wiatrów zachodnich. To wszystko sprawia, że Polska to prawdziwy pogodowy rollercoaster, gdzie prognoza długoterminowa jest niełatwa do przewidzenia. Co trzeba wziąć pod uwagę podczas planowania tutaj na przykład wakacji?
Dyskusje na temat pogody w danym miejscu warto rozpocząć od średniej temperatury. Bo to właśnie ona, nie zachmurzenia, wiatry, burze, czy wilgotność powietrza, ma największy wpływ na uwarunkowania pogodowe. Różnica temperatur w największym skrócie wynika z położenia w danej szerokości geograficznej, do której dociera określona ilość ciepła.
Najcieplej jest latem, kiedy temperatura przeważnie waha się między 18-30 stopniami Celsjusza, ale dni gorące z temperaturą powyżej 25 stopni, w Polsce rozlewają się szerzej i obejmują miesiące od kwietnia, aż po wrzesień. Czasem ciepło jest również w październiku, jednak w tym okresie obserwujemy nieuchronnie zbliżającą się zimę.
Jak wskazuje definicja, okres ciepły w Polsce jest przejściowy. Pod koniec roku nastaje zima, podczas której średnia temperatura powietrza wynosi około zera stopni Celsjusza. Występują opady śniegu, mróz, a dni są znacznie krótsze.
Zanim zaczniemy planować wycieczki plenerowe, warto przeanalizować aurę na zbliżające się dni. Prognozę zweryfikujemy za pomocą bardzo przydatnego narzędzia, którym jest Fly Radar. To szczegółowy radar pogodowy niezbędny podczas planowania lotów, ale to dobre narzędzie dla każdego z nas.
W Polsce średnia roczna opadów wynosi 600 mm. Najwięcej śniegu i deszczu odnotowujemy wysoko nad poziomem morza, a więc w górach oraz pasmach wyżynnych, gdzie suma rocznych opadów to ponad 1200 mm. Niech o nieprzewidywalności aury pogodowej w kraju świadczy jeszcze fakt, że niejednokrotnie zauważamy znaczące różnice pomiędzy poszczególnymi latami, które na przemian bywają suche i wilgotne.
O ile latem królują w Polsce podróże nad Morze Bałtyckie, tak zimą prawdziwe oblężenie przeżywają wszystkie górskie kurorty. Pięknych miejsc na południu nie brakuje, a zimą nabierają one dodatkowego blasku.
Dlatego wielu Polaków w mroźne śnieżne dni decyduje się skorzystać z uroków Zakopanego, Wisły, Soliny, Szczawnicy, czy Szklarskiej Poręby. Chętnie wpadają tutaj także obcokrajowcy, którzy przed przyjazdem do Polski powinni zaopatrzyć się w krajową walutę. Jej obecny kurs można sprawdzić w wielu internetowych kantorach.
W Tatrach, czy Karkonoszach, w stosunku do innych zakątków kraju, rokrocznie notujemy obniżone temperatury oraz zwiększoną liczbę opadów. Ze względu na spore ilości śniegu i nierzadkie załamania pogody, przed wyjściem w góry warto dokładnie sprawdzić zbliżające się warunki atmosferyczne. Dzięki temu unikniemy kłopotów, odmrożeń i innych znacznie poważniejszych konsekwencji.
Sprawdzenie przed wyjściem w góry radarów pogodowych to nie wszystko i trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt turystyczny, dobre buty, czy ciepłe ubrania. Jeśli mamy czas na planowanie, zakupy zrobimy w internecie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, dlatego będąc na miejscu można przejrzeć katalog firm online, dzięki któremu znajdziemy lokalne sklepy, gdzie zaopatrzymy się w potrzebne akcesoria i zaopatrzenie.
Artykuł partnera.